Youtube
High On Fire(USA), Winnebago Deal(UK)
Dne: 19.04.2005
Kde:

HIGH ON FIRE
  
O málokteré dnešní kapele mají američtí novináři tak jasno jako o HIGH ON FIRE. Pokud se podíváte na recenze letošní novinky „Blessed Black Wings“, nenajdete snad jedinou, kde by nefigurovalo přirovnání k Lemmyho MOTORHEAD. Zcela právem: HIGH ON FIRE patří mezi to nejvyzrálejší a nejautentičtější ze současné americké retro-(rockové) vlny. Na sklonku loňského roku je dokonce renomovaný americký časopis ALTERNATIVE PRESS zařadil mezi pětadvacet nejvlivnějších současných metalových formací.
Není se ale čemu divit. HIGH ON FIRE vyrostli v roce 1998 na troskách SLEEP – rozpadlé legendy devadesátých let, bez které by celá tehdejší retro-vlna dopadla zcela jinak. Společně s KYUSS a dalšími definovaly zatěžkaný, táhlý, syrový zvuk, zřetelně odkazující na raná alba BLACK SABBATH, společně s KYUSS byli i z prvních, kdo skončil v náručí velkých vydavatelství.
Podpis smlouvy s nahrávacím gigantem pro SLEEP znamenal labutí píseň. Díky vydavatelství, které požadovalo novou zvukovou – „poslouchatelnější“ – verzi novinky „Jerusalem“ (nahrána 1998, vydána až 2001), se kapela dostala na slepou kolej a znenadání se rozpadla. Necelý půlrok pak trvalo vůdčí osobnosti SLEEP – kytaristovi Mattu Pikeovi – než dal dohromady nový projekt HIGH ON FIRE, s nímž chtěl pokračovat v kolejích SLEEP.
První nahrávky HIGH ON FIRE pocházejí z následujícího roku. Debutovému mini CD, které obsahuje skladby z demo nahrávky, následuje debut plnohodnotný – CD „The Art of Self Defense”. To se už výrazně odlišuje od většiny jak vejce vejci si podobných nahrávek garážové retro vlny. Preston se přiklonil k syrovějšímu, hrubšímu zvuku a na rozdíl od mnohých se dokázal odpoutat od všudypřítomného vlivu BLACK SABBATH.
Čekání na následovníka trvalo necelé tři roky a za tu dobu se změnilo leccos. „Surrounded By Thieves” bylo debutem pro americkou progresivní značku RELAPSE a především moderním albem s přiléhavou produkcí Billyho Andersona, které nabízí přímočarý špinavý metal, odkazující nejen na v hlavičce citované MOTORHEAD, ale i na jiné veličiny z osmdesátých let. MOTORHEAD v historii kapely nefigurují naposledy – v roce 2003 s nimi HIGH ON FIRE odjedou jedno z turné na podporu desky.
To podstatné pro kapelu se však událo v uplynulých dvou letech. Do sestavy přibyl legendární basista Joe Preston dorazivší od králů kraválu MELVINS a za producentský stolec při nahrávání letošní novinky usedá Steve Albini, známý coby zvukový mistr nahrávek NEUROSIS, NIRVANY nebo JON SPENCER BLUES EXPLOSION. „Blessed Black Wings“ vychází letos v lednu a s někdejším ohlížením leadera kapely po sedmdesátých let už mnoho společného nemá. Dá se hovořit o ovlivnění MOTORHEAD, o občasných paralelách s VENOM nebo dokonce CELTIC FROST, o moderně v podání CLUTCH a dokonce i o střípcích SLAYER. Ale především jsou HIGH ON FIRE nedocenitelným originálem.
High On Fire v ČR vystoupí 19.4.2005 v pražském klubu 007 na Strahově za účasti svých stylových souputníků, britských Winnebago Deal. Lístky budou k dostání v předprodejích Shindy Productions. Více informací na www.shindy.cz.
Reakce (0) | Zobrazit všechny akce ...

   Web-Stranky.cz afa svoboda zvirat kids and heroes diycore 007 strahov nightmare malarie dayafter evidence nzdm thor steinar ism marast CSAF Cult Burger Shitrecords Periferia gasmask sxhc

© 2021 Czechcore.cz | Scripted by Sonic (www.neziskovky.com) | Design concept by Max

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.