Téma národ a nacionalismus je v tomto čísle časopisu A-kontra rozebíráno z různých pohledů hned v sedmi příspěvcích. První z nich, „Národ na tenkém ledě. Propadne?“ se zabývá vznikem a udržováním (českého) národa a mýty i problémy s tímto fenoménem spojené; druhý se snaží teoreticky vypořádat s problematikou nacionalismu. Příspěvek „Národ jako produkt války“ se pak zabývá teorií vzniku národa podle Michela Foucaulta. Článek „Na jedné lodi?“ se věnuje soupatřičnosti a národní ekonomice. Následuje článek, v němž se autor snaží přijít na kloub tomu, jak, proč a kým byl národ vykonstruován. „Národ jako výtvor státu“ je interpretací podnětných myšlenek německého anarchisty Rudolfa Rockera o nacionalismu a poslední text k tématu se zabývá válkami, krutostmi, utlačováním a podobnými problémy, které jsou zapříčiněny právě nacionalismem.
Zapatistická Jiná kampaň je aktuálním tématem, o kterém si můžete přečíst rozhovor s Evou Malířovou, jež se před nedávnem vrátila z Mexika a má k němu tudíž co říct.
Na zajímavé souvislosti upozorňuje zpráva o válce mezi Izraelem a Libanonem, v níž se dočtete, jakou roli v této kauze hrají například Spojené státy, Írán nebo ropa. Další zpráva ze světa přináší informace o průběhu protestů proti summitu G8 v ruském Petrohradě, jejichž podobu výrazně ovlivnil jak nevelký počet demonstrujících, tak tvrdé policejní represe.
Přečtete si také rozhovor se členem Armády klaunů, což je sí? skupin, které se snaží navrátit postavě klauna její politickou a podvratnou roli. Pořádají různé přímé i nepřímé akce, v nichž jde o politiku právě tak jako o zábavu.
Další příspěvek se věnuje kauze Libkovic, vesnice zlikvidované kvůli těžbě uhlí, což je osud, který do budoucna hrozí také některým jiným obcím. V rubrice z domova najdete též článek o letošní Ecotopii a zprávu o DYI karnevalu.
Následuje článek, jemuž dala autorka výstižný podtitul „Radikální aktivity na východním pobřeží a středozápadě USA”.
Cestopisný článek o Kubě dává čtenářům nahlédnout do situace v tomto státě.
Před nedávnem umřel anarchistický teoretik Murray Bookchin, a tak si jeho myšlenky připomínáme v obsáhlém textu – eseji o minulosti a současnosti anarchismu.
A-kontra 3/06, 36 str., září 2006, 25,- Kč. Předplatné je možné objednat na adrese ČAS, P.O. box 223, 111 21 Praha 1 nebo e-mailu akontra@gawab.com.
http://www.a-kontra.net, http://www.csaf.cz. Více na old.czechcore.cz
|