Youtube
Stávková vlna v Číně 2010: prezentace (plus dokument Příčiny hněvu)
Obrázek
Dne: 24.06.2011 17:00
Kde: Praha Cross

V polovině roku 2010 se čínskými továrnami prohnala vlna stávek a jednalo se o zatím nejrozsáhlejší a nejmilitantnější výraz odporu migrantských dělníků a dělnic, kteří odešli z čínského vnitrozemí pracovat do industrializovaných regionů na pobřeží. Jejich boj šokoval čínský režim a vyvolal celosvětovou debatu o tom, že model založený na nízkých mzdách, který udělal z Číny „továrnu světa“ a zásoboval Evropu a další oblasti levným spotřebním zbožím, je tentam.

Prezentace se zaměří sociální podmínky, které za výbuchem dělnické bojovnosti stály, na situaci a boje rozličných skupin migrantských dělníků a dělnic: pracujících ve stavebnictví, v továrnách, pracujících poskytujících služby v domácnostech a pracujících v sexuálním průmyslu. Poté se budeme věnovat stávkové vlně, jejímu významu, souvislostem a následkům a budeme mluvit o perspektivách vytvoření nového hnutí dělnické třídy v Číně.

Diskuse se zaměří jak na boje v Číně, tak na nové formy informování, debaty a podpory z naší strany, na formy, které berou v potaz současnou fázi krize a rostoucí počet bojů v různých částech světa.

Po prezentaci promítneme k tématu krátký dokumentární snímek „The Reasons for the Wrath“ („Příčiny hněvu“).

Prezentace se koná v pražském klubu Cross v pátek 24. června, start v 17.00 hodin.

gongchao.org Prezentaci přednese jeden z editorů/pře­kladatelů několika publikací o čínských migrantských pracujících v němčině. Mezi jinými se podílel na vydání knihy „Dagongmei – Women Workers From China's World Market-Factories Tell Their Story“ („Dagongmei – Dělnice z čínských továren vyrábějících pro světový trh vyprávějí svůj příběh“) autorek Pun Ngai a Li Wanwei a knihy „The Take-off of the Second Generation – Migrant Work, Gender and Class Composition in China“ („Vzestup druhé generace – migrantská práce, gender a třídní kompozice v Číně“) autorek Pun Ngai a Ching Kwan Lee. Podílí se na projektu ProlPosition a spolupracuje například se skupinou Wildcat.

protikapitalu.org

Reakce (0) | Zobrazit všechny akce ...

   Web-Stranky.cz afa svoboda zvirat kids and heroes diycore 007 strahov nightmare malarie dayafter evidence nzdm thor steinar ism marast CSAF Cult Burger Shitrecords Periferia gasmask sxhc

© 2021 Czechcore.cz | Scripted by Sonic (www.neziskovky.com) | Design concept by Max

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.