Youtube
10.11: Sobotní nazi-fiasko vol. 2 + video
14.11.2007 09:02
Ucelený článek s komentáři ohledně dvoutisícové antifa demo v Praze 10.11.2007 ze serveru antifa.cz + video: Přinášíme vám ohlédnutí za sobotní antifašistickou blokádou proti záměru neonacistů pochodovat ulicemi bývalého židovského města v Praze.
  
Náckové na periferii..
O plánu neonacistů sejít se ve Vysočanech a demonstrovat na Palackého náměstí, kde není potřeba shromáždění nahlašovat, jsme se dozvěděli už ve čtvrtek. Po sérii zákazů neonacistům ani nic jiného nezbývalo. Komické bylo spíše místo setkání, které bylo zvoleno tak, aby spojovalo „příjemné s užitečným“, neboť se "shodou okolností" nacházelo přímo u obchodu neonacistického veterána Martina Fraňka. zde
  
V sobotu před polednem se už po Vysočanech procházely naše hlídky, ale bylo zjevné, že informaci o neonacistickém srazu má i policie. Není se čemu divit, udržet tajemství mezi třemi sty jedinci, které nespojuje nic důvěrnějšího a upřímnějšího než patologická nenávist k čemukoli odlišnému, je nadlidský úkol.
  
Neonacisté, kteří se ve Vysočanech sešli, byli tedy díky vlastní tuposti a nespolehlivosti záhy obklíčeni policií a při prohlídce u nich byly kromě obvyklých boxerů a obušků nalezeny i nože, sekery a podomácku vyrobené plastové trubky naplněné výbušninou pomalované hákovými kříži. Ten, kdo je schopen oslavovat výročí odvlečení jiných lidí do koncentračních táborů a do očekávaného střetu si přinést sekeru nebo výbušniny, se už předem vyřadil ze slušné společnosti.
  
..antifašisté v centru
Ještě před začátkem nahlášené akce se schází sto antifašistů ve středu města, aby mohlo začít den procházkou přes centrum Prahy a ukázat tak neonacistům, že jejich aktivity nezůstanou bez povšimnutí.

  
Naštěstí pro neonacisty nikoho nepotkáváme a přicházíme na náměstí, kde se již schází první účastníci nahlášené antifašistické demonstrace.
  
Ve 14:30 se na Náměstí Republiky nachází minimálně čtyři sta lidí. Přijíždí nákladní auto s reproduktory, rozdávají se časopisy a letáky, veganské jídlo a horký čaj. Lidé si rozebírají tištěné Antifa News. Nakonec se během několika desítek minut počet účastníků přehoupne přes jeden tisíc, včetně řady lidí, kteří přijeli podpořit naši věc ze zahraničí.
  
Ve vestibulu metra dochází k prvnímu incidentu. Skupina patnácti až dvaceti neonacistů, která přijela metrem, tam napadá antifašistu. Tomu ihned přibíhají na pomoc další a neonacisty zahánějí, přičemž třem náckům se nepodaří uniknout a končí na zemi. Následně přibíhá policie a tři neonacisty a napadeného antifašistu odvádí pryč.
  
Pak už začíná samotná demonstrace. Lidé se dávají do pohybu, čelo tvoří transparent "Antifašistická akce - proti nacismu 365 dní v roce", po stranách pak několik dalších, z poloviny německy psaných transparentů. Čelo průvodu tvoří čtyřsetčlenný černý blok. Za skandování českých a německých hesel, podpořeni hudbou soundsystému, který jede v průvodu, se přesouváme po naší plánované trase. K průvodu se přidávají další a další lidé, takže na konci již má zhruba dva tisíce hlav.

  
Střelba před Právnickou fakultou
Neonacisté jsou zatím ukrytí v podloubí Právnické fakulty, kde se jich pohybuje asi třicet, někteří z nich jsou ze Slovenska. Jeden z nich nejprve na kameru stačí říct, že Křišťálová noc pro něj "veľa znamená, protože tým začalo vyhladzovanie Židov", z podloubí se směrem k antifašistům blokovaným policejním kordonem ozývá posměšný výkřik "sieg heil", některým antifas se ale k nemilému překvapení provokujících nácků daří přes policisty projít dříve, než robocopové uzavírají přístupovou cestu u InterContinentalu. Následně po antifašistech vystřelí bývalý tiskový mluvčí Národního odporu, nahlašovatel provokace v Židovském městě v r. 2003 a alkoholik v jedné osobě Petr Kalinovský, který proslul výroky v pořadu Na vlastní oči, že opilecké násilí Národního odporu je pokusná laboratoř nacionálního socialismu zde. Tentokrát si ovšem neměl na co stěžovat jako před lety, neboť jeho ošetřující lékař byl "bílé pleti" zde. V nastálém zmatku se i již zmíněný slovenský neonacista přesvědčil, ze není sám, pro koho počátek masového vyvražďování Židů hodně znamená a že není dobrý nápad ohrožovat své okolí střepy.
  
O střetu se v tomto případě hovořit nedá, neonacisté, jak správně poznamenávají média, „opakovaně podléhají obrovské přesile svých odpůrců“. Chápeme, že někomu může například kopání do ležících neonacistů připadat na pohled nepěkné a brutální, jsou to ale neonacisté, kdo v početní převaze napadají jiné lidi, kteří napohled neodpovídají jejich představě hrdého árijce a to kdykoli, kdy se jim naskytne příležitost. Náckové ze staré gardy tak poznávají na vlastní kůži, jaké to je napadnout někoho v přesile.

Protože na místě před Hotelem InterContinental demonstrace oficiálně končí, lidé se začínají pomalu rozcházet. Většina si však uvědomuje, že den ještě neskončil a po skupinách se přesouvá zpět do centra města. V tomto momentě dochází ke kuriózní situaci, kdy policisté pouštějí pětičlennou skupiny neonacistů přímo mezi antifašisty. Nastává přetahování, během kterého se náckové dušují, že v žádném případě nejsou žádní náckové. Policie celou situaci řeší tím, že neonacisty pouští skrze zátaras do bývalého židovského města. Za to si vyslouží okamžitou pozornost novinářů, kteří chtějí vědět, proč jsou neonacisté vpuštěni do prostoru Josefova, když místním lidem je prozatímně vstup zakázán. Skupiny antifas se posléze rozdělují a prochází uličkami Starého Města, k několika ojedinělým střetům ještě dochází, v jednom případě jsou nazi-sprinteři dokonce vytahováni z policejního auta.
  
Procházka večerní Prahou
Zhruba kolem páté se menší skupiny nácků shlukují v okolí Palackého náměstí a s transparentem se
vydávají na zmíněné náměstí. Když se dozvídáme tuto informaci, jsme od nácků pouhých několik set metrů na Národní třídě. Ihned poté, co se mezi námi rozšíří tato informace, zrychlujeme náš přesun nejméně 500hlavého davu přímo k Palackého náměstí. Před Karlovým náměstím průvod napadají bez jakékoliv výzvy policejní těžkooděnci a zabraňují nám dostat se do blízkosti neonacistů. Mezitím se policisté domlouvají s neonacisty na rozpuštění shromáždění. Ti souhlasí a s doprovodem policejních těžkooděnců odcházejí na Vyšehrad. Antifašisté se snaží neonacisty pronásledovat, ale ti kdesi mizí. Tečku za celou akcí však nakonec dělá policie, která na Jungmannově náměstí hází výbušky mezi rozcházející se demonstranty a následně všechny zatýká. V médiích se poté objevuje informace, že došlo ke střetu, při kterém demonstranti házeli na polici dlažební kostky...
  
Shrnutí
Tvrdé jádro českých nácků se sešlo u HateCore Shopu, což policie bez problémů odhalila. Bohužel
hoši o svém plánu nedali vědět řadě svých kolegů, které fakticky obětovali. Několik nešťastníků, kteří se drželi informací zveřejněných na webu „Mladých národních demokratů“ tak skončilo v lepším případě s želízky na rukou v policejní cele, v horším případě v nemocnici. Po demonstraci se někteří neonacisté snažili vyvolat dojem, že šlo o předem připravenou taktiku (malá skupina na místě svolané demonstrace, která na sebe naváže policejní síly, zatímco většina demonstrantů projde na Palackého náměstí), není ale jasné, proč tedy skupinky mladých neonacistů zmateně bloudily městem ani jak měla „masa“ demonstrantů nepozorovaně dorazit z Vysočan na Palackého náměstí. Zřejmě metrem...
  
Nejpodivnější pak bylo chování samotného svolavatele celé akce, Erika Sedláčka zde, který hodil přes palubu všechny a místo organizace jím svolané demonstrace raději odjel ukázat Pražský Hrad německé delegaci NPD. Vskutku čin hodný „vůdce“ :-)
Jestli nás tedy neonacistická demonstrace o něčem přesvědčila, pak zejména o totální organizační neschopnosti jejích svolavatelů. A také o naprosté ztrátě soudnosti, se kterou se prohlásili (pokolikáté už?) za vítěze...
  
Nebyli jsme tento den (ostatně ani žádný jiný den) v ulicích proto, abychom se v centru města rvali s neonacisty a jejich sympatizanty, tak jako to často prezentují média. Antifašistická akce vystupuje proti fašismu a proti neonacistickým kriminálníkům všemi dostupnými prostředky. Věříme, že sobotní blokáda nacistického pochodu oslavujícího Křišťálovou noc nebyla zbytečná a všem, kteří ji přišli podpořit, bychom tímto chtěli poděkovat. Můžeme všem zároveň slíbit, že i nadále budeme stát vždy čelem ke vzrůstajícím fašistickým, rasistickým a antisemitským aktivitám a rozhodně před nimi nebudeme ani v budoucnu zavírat oči.
  
Nakonec se chceme všem účastníků také omluvit za drobné organizační nedostatky, kterých jsme si plně vědomi.
  
Na závěr ještě několik informací pro senzacechtivé novináře:
 * Antifašistická akce není levicová extremistická organizace, jak nyní účelově uvádí policie. Antifa je otevřená každému, kdo se chce aktivně podílet na boji proti fašismu, nacismu, bolševismu i všem ostatním autoritářským ideologiím.
* Antifašistická demonstrace byla povolena
* Zákon zakazuje přinášet na veřejné akce jakékoli zbraně, po zkušenostech jsme předpokládali možnost kontroly ze strany policie. Informace o zbraních antifašistů přinesla média až druhý den, což tomuto tvrzení poněkud ubírá na věrohodnosti. Z naší strany nikdo nestřílel, neházel žádné výbušniny, ani nemával sekerou nebo noži, jako tomu bylo na straně neonacistů.
* Během celého pochodu nedocházelo k žádným projevům vandalismu.
* V závěru celého dne policie bezdůvodně pozatýkala čtyřicet lidí z demonstrace, kteří se nijak nebránili.
  
Neonacisté neprošli! poděkování AFA všem ůčastníkům zde
  


Více na old.czechcore.cz
Reakce (0) | Zobrazit všechny články ...

   
PŘIHLÁŠENÍ

 

Registrovat uživatele
Zapomenuté heslo

Vstup do administrace
GDPR

 
HLEDÁNÍ A MAIL LIST

search
mailing list


 
HEY I NEED YOUR HELP!

Pavle Ivanovic

15.09.2019 Prague
All booking...
 
AKCE
KRUPSKAYA (UK), ONANIZER, VETO, URBURA, KAOSQUAD
KRUPSKAYA (UK), ONANIZER, VETO, URBURA, KAOSQUAD 20.07.2019 ( 20:00 )
Hella - Újezd u Cerhovic Více informací ...
Krupskaya (UK), Mercury Tales (Fr), Et on tuera tous les affreux (Fr)
Krupskaya (UK), Mercury Tales (Fr), Et on tuera tous les affreux (Fr) 21.07.2019
Liberec Azyl pivní bar Více informací ...
NEGATIVE APPROACH (USA) & VOLE & FLOWERS FOR WHORES
NEGATIVE APPROACH (USA)  & VOLE & FLOWERS FOR WHORES 23.07.2019 ( 20:00 )
Brno Kabinet Múz Více informací ...
Yöu (Makedonie) + Mercury Tales (Fr) + Et On Tuera Tous Les Affr (Fr)
Yöu (Makedonie) + Mercury Tales (Fr) + Et On Tuera Tous Les Affr (Fr) 23.07.2019 - 23.07.2019 ( 20:00 - 22:00 )
Olomouc, SF MINI Více informací ...
Jodie Faster × Sharp Knives
Jodie Faster × Sharp Knives 24.07.2019 - 24.07.2019 ( 20:00 - 23:00 )
Brno Vegalite Více informací ...
FLUFF 2019
FLUFF 2019 25.07.2019 - 28.07.2019 ( 12:00 - 24:00 )
Rokycany Letiště Více informací ...
Festa De LA Pohoda 2019
Festa De LA Pohoda 2019 27.07.2019 - 27.07.2019 ( 14:00 - 24:00 )
Vodňany Sokol. louka Více informací ...
Zobrazit všechny akce
 
POSLEDNÍ GALERIE
CRUEL FACE, Praha - Modrá Vopice, 2.7.19
03.07.2019 21:09, Siki


NERVE GRIND, Praha - Modrá Vopice, 2.7.19
03.07.2019 21:08, Siki


MAKKMAT, Praha - Modrá Vopice, 2.7.19
03.07.2019 21:07, Siki


BURST, Praha - Modrá Vopice, 2.7.19
03.07.2019 21:06, Siki


KAOSQUAD, Praha - Modrá Vopice, 2.7.19
03.07.2019 21:05, Siki


UNKILLED WORKER, Točník - Bárka, 29.6.19
30.06.2019 23:00, Siki


MECONIO, Točník - Bárka, 29.6.19
30.06.2019 22:58, Siki


 
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
Povodí Ohře | rozhovor (687)
GOSPEL OF THE FUTURE | rozhovor (660)
Kolyma Tales #2 (532)
Tomáš Ivan Mládek| rozhovor (521)
v/a One Family One Flag (470)
Willhelm Grasslich | rozhovor (463)
War//Plague – Into the Depths (451)
NEJOBLÍBEĚJŠÍ ČLÁNKY
Charger - s/t
v/a - Dvasedmšestnulajedna
GOSPEL OF THE FUTURE | rozhovor
dvasedmšestnulajedna | rozhovor
Lenny Lashley's Gang Of One ‎– All Are Welcome
SAVAK | rozhovor
See You In Hell - Život ve strachu
 
POSLEDNÍ REAKCE
 
SOUTĚŽ
V tuto chvíli není vypsaná soutěž.
 

TOPlist
   Web-Stranky.cz afa svoboda zvirat kids and heroes diycore 007 strahov nightmare malarie dayafter evidence nzdm thor steinar ism marast CSAF Cult Burger Shitrecords Periferia gasmask sxhc

© 2019 Czechcore.cz | Scripted by Sonic (www.neziskovky.com) | Design concept by Max

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.