Youtube
HORŠÍ NEŽ MAINSTREAM.......
01.04.2006 14:15
Tímto článkem nechci nikoho vychovávat, nebo mu říkat jakou má poslouchat muziku. Chci jen napsat, co si myslím o jistých záležitostech, které se v posledních letech staly akceptovanou součástí hard core punkové komunity. Všichni máme vlastní mozek, rozhodujme se tedy podle sebe. Tohle je pouze moje reflexe. Díky.
  
Přemýšlím o tomhle tématu už poměrně dlouho, ale nikdy jsem neměl potřebu své závěry ventilovat jinak, než jistým vnitřním pnutím, maximálně diskutováním s těmi, kteří o to měli zájem. Tou poslední kapkou, která mě donutila k napsání tohoto článku, byla poslední zásilka od Trustkill records. Z každého cd na mě vypadla jakási "kolektorská kartička", zlatě rámovaná a samozřejmě již na přebalu hrdě reklamovaná. Každá kapela má svoji a jsou různě rozhozené do různých cd a vaším úkolem je, když na to přistoupíte, dát dohromady všechny. Mě osobně se dostaly do ruky zatím jen dvě, ale i to mi úplně stačilo. Na první byla kapela Bedlight for Blue Eyes a na druhé Fight Paris. Až do teď by mi to bylo v podstatě u prdele, to co mě však už trochu nadzvedlo, byl výpis oblíbených činností a tak vůbec, který je na zadní straně kartičky. Mimo jiné sračky obsahuje i otázku na oblíbené restaurace, kde obě kapely uvedly - Burger King, Mc Donald a KFC. Nikdy jsem si nedělal iluze o punkových kořenech tohoto nového trendy směru, ovšem co je moc to je moc. Propagování těhle sraček, navíc takhle ubohým a laciným způsobem, který má samozřejmě zvýšit atraktivitu labelu u tupých náctiletých děcek, je už za tou hranicí, kterou jsem ochoten tolerovat. Většina těhle kapel je ve spojení s marketingovou strategií vydávajících firem a všichni dohromady se snaží prodat za jakoukoliv cenu co nejvíc desek a používají přitom horší prostředky než spousta mamutích korporací a navíc se všichni ještě tváří, že jsou ty největší hardcoristi. Ohání se termínama jako "screamo", "punkrock" a "hardcore punk" a vytváří dojem, že jediné, co je zajímá je scéna. A v tomto jsou skutečně horší než mainstream, protože ten se alespoň za nic neschovává. To, co pak vidíte, je jen parta obyčejných fracků, kteří se vezou na právě populární vlně, jež z hc/punku vzešla, ale nyní se jaksi vymkla kontrole. Make up, černé nehty, nejdražší hadry, sponzoring od spousty podivnejch firem, přepálený ceny hadrů i lístků na koncerty, manýry rockovejch hvězd. prostě další nechutnej módní trend a nic víc. Tohle všechno se stalo součástí undergroundové subkultury a pro mě osobně nastal čas se ozvat a jasně říct, že tohle pro mě není a nebude hardcore punk! Stejně tak, jako křes?ansko - nacionalistický sráči typu Sinai Beach (Victory records), kteří děkují všem americkým vojákům, kteří "brání jejich svobodu". Tohle je postoj s jehož podstatou byl punk vždy v absolutním rozporu a vznikl právě proto, aby na tohle svinstvo upozorňoval!
Samostatnou kapitolou je pak vegetariánství a práva zvířat obecně. Ještě poměrně nedávno bylo vegetariánství přirozenou součástí punku a teď je tomu skoro naopak. Všichni chtějí být jen rock n roll, dobře se bavit a dělat, že je vše v nejlepším pořádku. To ještě pak v tom lepším případě. Ten horší máte o pár řádků výše. Tohle vše, se samozřejmě netýká jen Victory, Trustkill a jejich kartiček, použil jsem je jen jako příklad. Podobné marketingové praktiky, postrádající jakýkoliv postoj, kromě snahy vydělat co nejvíc peněz, najdete i spousty menších labelů a kapel, které jen okoukaly strategii a snaží se ji aplikovat na svou činnost. Tím se pak tohle všechno ještě více přibližuje a propojuje se současnou, skutečně undergroundovou scénou. Nejsem tak naivní, abych si myslel, že ta je ve své podstatě nějak dokonalá a tohle ji akorát nehezky ubližuje. Moc dobře si uvědomuji tu spoustu svinstva, která je s ní spojená. Nicméně, stále je to místo, kde jsou prezentovány mě blízké a sympatické postoje, spojené z politikou, ekologií, právy zvířat, lidí atd. Nebo alespoň s příjemnou komunikací a sympatickými lidmi. Praktiky, které jsem popsal výše, jsou natolik umělé, vykalkulované a stojící na téměř opačných principech, že si myslím, že v hc/punk komunitě opravdu nemají co dělat. Nechci aby byl hardcore o nějakých dokola se opakujících klišovitých tématech, které někdo uzná za vhodné. Miluju spoustu kapel, které o politice nezpívají. Chci jen, aby se neztratil, ten duch, který tvoří jeho jedinečnost a který tyhle kapely nejenže nemají, ale navíc se ještě snaží všechny přesvědčit, že je tomu úplně naopak. Na tohle fakt nasrat!
  
p.s. Pracuji v obchodě, kde i tuhle muziku prodávám. Stejně jako občas nakupuji v supermarketu. Nelze být naprosto nezávislí na to, s čím nesouhlasím. To není omluva, jen vysvětlení.
  
p.s II. Jestli budete brát tenhle článek jako pokus o elitářství, nebo kázaní o to. co je hc a co ne........Je mi to úplně u prdele.
  
Omlouvám se za chyby
  
Banánxxx
spesxerepta@tiscali.cz
  
SPES EREPTA
vegan sXe
hard core crust

Více na old.czechcore.cz
Reakce (0) | Zobrazit všechny články ...

   
PŘIHLÁŠENÍ

 

Registrovat uživatele
Zapomenuté heslo

Vstup do administrace
GDPR

 
HLEDÁNÍ A MAIL LIST

search
mailing list


 
HEY I NEED YOUR HELP!
All booking...
 
AKCE
UŽ JSME DOMA, ČTVRT NA SMRT
UŽ JSME DOMA, ČTVRT NA SMRT 11.06.2026 - 11.06.2026 ( 19:00 - 22:00 )
Ostrava - Barrák Více informací ...
Pallasit fest XXIV.
Pallasit fest XXIV. 12.06.2026 - 13.06.2026 ( 12:00 - 23:50 )
Zruč n.Sázavou, Pallasit Více informací ...
Koncert
Koncert 12.06.2026 - 14.06.2026 ( 18:00 - 22:00 )
Senohraby, Plovárna u Baštírny Více informací ...
Nekřest LP/CD
12.06.2026 - 12.06.2026 ( 19:00 - 22:00 )
Brno, Sibiř Více informací ...
Koncert
Koncert 15.06.2026 - 15.06.2026 ( 20:00 - 22:00 )
Praha, Futurum Více informací ...
Koncert
Koncert 16.06.2026 - 16.06.2026 ( 20:00 - 22:00 )
Olomouc, Pivnice Doga Více informací ...
TOUCHÉ AMORÉ: Stage Four 10 Year Anniversary Tour
TOUCHÉ AMORÉ: Stage Four 10 Year Anniversary Tour 17.06.2026 - 17.06.2026 ( 19:00 - 22:15 )
Praha, Lucerna Music Bar Více informací ...
Zobrazit všechny akce
 
POSLEDNÍ GALERIE
BLANK OUT, Broumy - Hřiště, 6.6.26
09.06.2026 21:04, Siki


DELIWERY, Broumy - Hřiště, 6.6.26
09.06.2026 21:02, Siki


ŠVINDL, Broumy - Hřiště, 6.6.26
09.06.2026 21:00, Siki


SARAYEVO, Broumy - Hřiště, 6.6.26
09.06.2026 20:59, Siki


CTIB, Újezd - Hella, 5.6.26
09.06.2026 20:57, Siki


LICKSPIT, Újezd - Hella, 5.6.26
09.06.2026 20:56, Siki


G.U.T.S., Újezd - Hella, 5.6.26
09.06.2026 20:55, Siki


 
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
STRAGE DI STATO / 24/24 - split (165)
Selene – Venus (132)
Svobodný Slovo / Stres - 333 stříbrných kokotů / Pohled ven!! (130)
Rozpor - Ilegálna Spravodlivosť (127)
LILIXELBE – s/t (125)
Teenage Bottlerocket - Ready To Roll (121)
Ad Calendas Graecas - Neptej se proč (112)
NEJOBLÍBEĚJŠÍ ČLÁNKY
Ad Calendas Graecas - Neptej se proč
vapaa maa - Äiti Systeemi
Fear Of The Known - The Last Song
Noi!se - Fate Of The Union
APOPTOSIS - Saeculum Hyaenarum
LILIXELBE – s/t
Svobodný Slovo / Stres - 333 stříbrných kokotů / Pohled ven!!
 
POSLEDNÍ REAKCE
Bomba
(26.05.2026 10:27 stelca77 )

název. Těšim se!!!


jméno
(11.04.2026 19:13 ondra)

Tak je to Stress nebo Stres?


Fuck Nazis!
(17.03.2026 01:04 Luksa)

Posranej FIlip Vávra, tahni nacistickej sráči!!


Píčovina
(23.02.2026 13:31 Robert )

Přibyla kapela Arisco
(19.02.2026 12:18 Vašek)


Rozpor :-(
(13.02.2026 23:24 Luksa)

Fucking fuck ROZPOR!


Full stream 7" EP
(20.01.2026 13:12 Rajtche)

https://drinkinbeerinbandanarecords.bandcamp.com/album/dbibr115-24-24-strage-di-stato-split


???
(07.01.2026 11:12 Radim)

Tvl to bylo před 13 lety :D 


DDŽ VH VM
(13.11.2025 10:40 stelca77)

Na zániku federace se pánové dohodli v Brně. Což osobně považuju za paradoxní :))


10 LET STARÝ LETÁK TOUR !!!
(07.10.2025 23:00 Peťa)

Kloučo, dobrý, ale leták je starý :--)), turné z roku 2015, raději tento post smaž, ať se nanachytá více lidí.


 
SOUTĚŽ
V tuto chvíli není vypsaná soutěž.
 

TOPlist
   



Pro Neziskovky afa svoboda zvirat kids and heroes 007 strahov malarie dayafter evidence nzdm thor steinar ism marast Periferia

© 2026 Czechcore.cz | Scripted by Sonic (www.pro-neziskovky.cz) | Design concept by Max

Souhlas s cookies

Používáme cookies:

Více o GDPR