Youtube
Kusumam
14.12.2006 07:54
Kusumam je alternativní trio z Písku. Vlastním životem fungují již pěknou řádku let. Vědět o sobě dají občasnými koncerty a zajímavými nahrávkami. Bez větších ambicí zviditelnit se prezentují své pocity, nálady, nejistoty, lásky i naštvanost skrze své nástroje. Je to pohled zdánlivě „normálních“ kluků, zorným úhlem od bicích, bassy a kytary. Hudbou vyjadřují to co cítí a dávají vědět o svém životě, který v jejich skladbách najdeme. Budeme-li je chtít najít a dozvědět se o nich, najdeme je. V opačném případě si můžeme být jistí, že je to neodradí a stále budou pečlivě cvičit ve své zkušebně v garáži.
  
Letošní zimu přicházejí s novým albem na průhledném limitovaném LP/CD-r. Nejsou ani první ani poslední, oboje si vydávají sami vlastním nákladem. Minirozhovor je udělaný k této příležitosti a snad se díky němu dozvíme něco více o sympatické i tajemné skupině Kusumam. Ptal se H.Samuel, odpovídal Rob Hopeye.
  
1) Ahoj Roberte! Jsem rád, že máš chu? se na tomto rozhovoru podílet. Na úvod se nevyhnu častokrát položené úvodní otázce. Řekl by jsi něco o Kusumam co navodí Vaši atmosféru a zároveň jsme se dozvěděli o Vaší minulosti?
Honzo, nevím jak lépe nás představit, než jak jsi to udělal Ty. Sám jsem z tvého úvodu zvědavej co jsou Kusumam vlastně zač. Hudebně snad nejblíž k emorocku, ale nikdy jsme neřešili co budeme nebo máme hrát. Moje stará láska je Dischord v čele s Fugazi, jak dobře víš. Tom má rád všechno od 60-tek po skáčko a Klokan si libuje v mantrách a východních kulturách, z čehož plyne i název kapely. Máme za sebou bezmála 7 let ve stejný sestavě, něco přes 40 songů který už nehrajem, jednu desku na Indies Records a teď po dvou letech konečně nový album "Fight With Windmills".
  
2) 7 let je celkem dlouhá doba. Co bylo impulsem pro založení Kusumam?
V mém případě byl implusem rozpad Drátů a potřeba hrát dál, akorát jsem přešel od kytary k bicím. S Tomem jsme si občasně jamovali a o Klokanovi jsme věděli, že je volnej a navíc parádní basák. A klaplo to.
  
3) Mluvil jsi o Dischord, Fugazi … vydavatelství i kapela jsou hodny respektu. Když uslyšíme název jednoho nebo druhého, bude jasná jistá rovina na které se pohybujeme a zároveň to bude pro určité posluchače zárukou kvality. Na čem si jako kapela zakládáte a co je pro Vás důležité?
No já jsem si už jako malej přál hrát pro celej svět, fakt přinášet písněmi radost a vydělávat
hromady peněz, který by se daly dobře použít na bolavá místa naší planety. Samý benefiční
koncerty a tak. Rád na tyhle sny vzpomínám. Skutečnost je taková, že jsme rádi když si občas zahrajeme živě a tak se nejvíc soustředíme aby to bylo aspoň co nejlíp zahraný. Důležitá pro kapelu je svoboda projevu - žádný mantinely. Každej se může vyjadřovat tak jak to cítí.
  
4) Plány s benefičními akcemi jsou moc pěkné! Povedlo se Vám tyto představy již někdy realizovat?
Párkrát jo, ale nic gigantickýho. Rádi kdykoliv na benefitu zahrajeme.
  
5) Co znamená Kusumam a proč jste si vybrali zrovna tento název?
Kusumam znamená "květ", je to ze sánskrtu (příznivci 108 a Shelter budou vědět jakým směrem fouká). Víme ještě o řádové sestře Kusumam, ale s tou to nijak nesouvisí. Název vzniknul podle Klokanovo textu - tady se ukazuje jeho záliba ve východních kulturách, protože když píše text, můžeš si bejt jistej, že buď půjde o vnitřní pochody popsaný hravou melodikou češtiny, nebo sáhne po sánskrských mantrách. Z jedné takové je i náš název.
  
6) Na mou další otázku jsi již částečně odpověděl. Kdo píše Vaše texty? Máte oblíbená témata, které se ve Vašich textech objevují?
V podstatě se dá říct, že všechny texty, až do aktuální desky, psal Klokan a jak jsem řekl, jde buď o vnitřní záležitosti, mantry nebo slovní hračičkování. Na našem netu jsou všechny ke stažení a je jich opravdu dost. U nový desky "Fight with Windmills" je to jinak. Psali jsme všichni. Neprozradim kdo co. Jsme prostě kapela co táhne za jeden provaz a žádný zviditelňování jednotlivců nebereme. Texty jsou sociálně-politicko-vnitřně snoví věnovaný
outsiderům podobným jako jsme mi. Když to vezmu podrobnějš tak první skladba "Airkiller" je o cigaretách co nám všem ničí zdraví. I na koncertech je to úvodní song a mi za to že zahrajem chceme jediný, aby fans ten hnus típli. "Labyrinth" je o protikladech dvou lidí. "The Roots", pro mě nejbolavější téma - nesplněný sny. "Bindings Energy" je o partnerských vazbách. AG-III je o osobních problémech versus ekologický katastrofy. "Hail to the Glitter" je žádost o používání vlastního mozku namísto multimediální tlačenky. "Elegantly" je osobní text. "Násika" druhý ztvárnění mantry z předešlího alba. "Erased Illusions" se vysmívá mužskýmu egu a nadřazenosti. "Sunlight Vampires" je mnohavýznamová tak ji nebudu škatulkovat. "The Black Coach Steals" je o zármutku který přináší smrt a "Fly Fly will be
Butterfly" je zároveň o schopnosti překonat hranice ale i o halucinogenní květině...
  
7) Cítíte se rockovou kapelou nebo hardcore kapelou? Kdybys měl Vaší kapelu někam zařadit, na jakou stranu by jsi se přiklonil?
Kdybych řekl že jsme hardcore band, tak by to nebylo fér. Takže rockovou.
  
8) Proč jste se rozhodli vydat Vaše nové albu na vinylu a co Vás motivovalo k tomu si ho vydat vlastním nákladem?
Uahhh skvělý otázky! Pro desku jsme se rozhodli z mnoha důvodů. Za prvé je to krásnej formát, navíc velkej obal a hlavně atmosféra, která z desky na každýho působí, nemluvě o tom, že je to taková sběratelská trofej. Já mám obrovskou radost, že jsme se takhle rozhodli.
  
Musím přiznat, že ještě jedním důvodem byl fakt, že CD´s se až moc kopírujou a (aspoň pro nás) by vydání na kompaktu byly vyhozený peníze a to si nemůžeme dovolit. Důvod proč tohle album vychází vlastním nákladem na našem pidilabelu Lime Tree Records za podpory Korek Records (sem patří velikánský poděkování Korkovi, že do nás vložil důvěru a peníz, díky díky!!! ), takže důvod je jednoduchej, prostě jsme se tak domluvili. K novýmu materiálu nejsme vázaný žádnejma smlouvama, takže nebyl problém a je to opravdu úleva.
Vlastní vydání má samozřejmě svá pro a proti. Výborný je, že nemusíš řešit autorský práva a můžeš si s vlastníma skladbama dělat co chceš. Naproti tomu je jasný, že distribuce je závislá jen na tvejch možnostech, koncertování, pomoci kamarádů.
  
9) Jak a kde probíhalo nahrávání desky?
Album se nahrávalo ve výborným studiu Zdenka Šikýře v Hostivaři. Udělali jsme experiment a nejeli točit desku najednou jako dřív, ale vždycky je na den, dva v průběhu celýho roku. Tenhle způsob není sice zrovna ekonomickej, ale zase se může dosáhnout větší pestrosti
jak zvuku tak i skladeb samotnejch. Nahrávání a míchačky trvaly dohromady 6 dní. Master jsme nedělali. Zdenda je tak šikovnej, že to nebylo potřeba. Všem kapelám tohle studio vřele doporučuju.
  
10) Plány pro nejbližší dobu aneb na co se můžeme těšit?
Rádi by jsme dělali víc shows a právě teď se nejvíc soustředíme na release party. Je to ale překvapení, tak nic nepovím. Už měsíc nesmí nikdo do zkušebny, tak doufám, že všechno klapne. V plánu je i další vizuální spodobnění asi 2 dalších skladeb stejně jako u "Elegantly" a samozřejmě v příštím roce budeme hrát a propagovat tuhle novou desku. Navíc už jsme
začali pracovat na novém materiálu. Uvidíme …
  
11) Co by jsi/ste chtěli s Kusumam dokázat?
S dokazováním ještě počkáme. Za prvořadý považujeme naučit se slušně hrát, bavit lidi a předat jim i něco z vlastních názorů a nastavit úroveň shows tak, aby naše vystoupení bylo zárukou 100% výkonu fajn atmosféry. Osobně bych byl moc rád za větší komunikaci s fans.
  
12) Roberte, díky za náš krátký rozhovor. Je něco co by jsi chtěl o Kusumam napsat a v našem povídání k tomu nebyl prostor?
Rád bych ti za celou kapelu moc poděkoval jak za zájem tak i možnost dát o nás trošku víc vědět. Díky, díky! Kdo bude mít potřebu se cokoliv víc dozvědět může navštívit některej z našich koncertů, nebo mrknout na kusumam.net. Mějte se moc fajn!

Více na old.czechcore.cz
Rozhovory Reakce (0) | Zobrazit všechny články ...

   
PŘIHLÁŠENÍ

 

Registrovat uživatele
Zapomenuté heslo

Vstup do administrace
GDPR

 
HLEDÁNÍ A MAIL LIST

search
mailing list


 
HEY I NEED YOUR HELP!
All booking...
 
AKCE
Benefit Tattoo session - benefit pro Jako Doma
Benefit Tattoo session - benefit pro Jako Doma 23.03.2019 - 23.03.2019 ( 10:00 - 22:00 )
Olomouc, SF MINI Více informací ...
Matka – příběh ulice
Matka – příběh ulice 23.03.2019 - 23.03.2019 ( 17:00 - 19:00 )
Olomouc, SF MINI Více informací ...
Kulturní strava
Kulturní strava 23.03.2019 - 23.03.2019 ( 18:30 )
Brno - Sibiř Více informací ...
Crippled Fox(Hu) * Kajse//Kajto
Crippled Fox(Hu) * Kajse//Kajto 24.03.2019 ( 20:00 )
Liberec - Zkušebna Široká Více informací ...
E-TURN (USA) + PTAKZ
E-TURN (USA) + PTAKZ 25.03.2019 ( 20:00 )
Praha 007 Více informací ...
RAPTURE (GR) + VIOLENT DEFINITION (GR) + STOLEN LIVES + KRONSTADT
RAPTURE (GR) + VIOLENT DEFINITION (GR) + STOLEN LIVES + KRONSTADT 28.03.2019 ( 20:00 )
Brno Kabinet Múz Více informací ...
GOSPEL OF THE FUTURE + KOVADLINA + TUMMO + SHEEVA YOGA
GOSPEL OF THE FUTURE + KOVADLINA + TUMMO + SHEEVA YOGA 30.03.2019 ( 20:00 )
Brno Kabinet Múz Více informací ...
Zobrazit všechny akce
 
POSLEDNÍ GALERIE
DEUFORIA, Praha - Brouk, 16.3.19
17.03.2019 12:13, Siki


SCALP, Praha - Brouk, 16.3.19
17.03.2019 12:12, Siki


SVINĚ!, Beroun - Metro, 2.3.19
04.03.2019 16:26, Siki


COMMODORE 64, Beroun - Metro, 2.3.19
04.03.2019 16:25, Siki


CRIPPLEKORPS, Beroun - Metro, 2.3.19
04.03.2019 16:23, Siki


KIBERA, Beroun - Metro, 2.3.19
04.03.2019 16:21, Siki


NO GOD RHETORIC, Zruč nad Sázavou - Pallasit, 23.2.19
24.02.2019 20:09, Siki


 
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
DeeCracks - Sonic Delusions (536)
Tomáš Ivan Mládek| rozhovor (385)
Lucifer Efekt | rozhovor (336)
NEEDFUL THINGS – Deception (250)
PAST - Sama (243)
AUTONOÉ - s/t (219)
Povodí Ohře | rozhovor (182)
NEJOBLÍBEĚJŠÍ ČLÁNKY
v/a One Family One Flag
VINYL RULEZ | 07/2018 - 12/2018
The Landfill Crew - EP
Dva lidé, dva výlety // Nepál a Indie
War//Plague – Into the Depths
Monster Squad – Depression
DAD BRAINS / RAMOMS - MERRYXMAS
 
POSLEDNÍ REAKCE
 
SOUTĚŽ
V tuto chvíli není vypsaná soutěž.
 

TOPlist
   Web-Stranky.cz afa svoboda zvirat kids and heroes diycore 007 strahov nightmare malarie dayafter evidence nzdm thor steinar ism marast CSAF Cult Burger Shitrecords Periferia gasmask sxhc

© 2019 Czechcore.cz | Scripted by Sonic (www.neziskovky.com) | Design concept by Max

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.