Youtube
Míra Krampera | ROZHOVOR
06.12.2017 22:21 Samuel
Obrázek

Míru a KungFu-Girlz jsme poprvý potkali 27. dubna 2012 na Sedmičce, na Akčních dnech. Pár dní předtim přistál mail, jestli by jsme si nechtěli s KFG na tý 007 zahrát. Míra v mailu psal, že se mu líbí naše nahrávka a už tim byl krajně podezřelej a věděli jsme, že je to prostě úchylák. Virtuálně jsme si plácli, přijeli a zahráli. Po koncertě půlka kapely odjela domu a půlka zůstala na party, s domluvenym noclehem, u Míry v Mokropsech. Už to by bylo na brožovanou knihu, tak jen ve zkratce... S Pípou jsme se po odjezdu našich soudruhů zliskali napadrť, ale ani to Mírovi nezabránilo nás u sebe ubytovat (byl na tom dost podobně). Cestou jsme se strašně pohádali s jeho hippie kámošem a ve finále ho poslali do prdele, když jsme zjistili, že prostě nemá rád Sex Pistols. A na to jsme fakt nebyli připravený. KungFu-Jitka, Mírova přítelkyně, na to konto pronesla jen lakonickou větu: "Tak si přišel o kamaráda, ale zase máš dva nový." Olda Kaiser by to jen potvrdil a já si troufám tvrdit, že ten den jsme fakt našli dalšího skvělýho přítele, kterej má naprosto podobně debilní smysl pro humor, viz. závěr rozhovoru, kterej mě opět spolehlivě uzemnil tak, jak to prostě umí jenom Míra! Míro, díky!

Ahoj Božo! Můžeš se nějak na úvod klasicky představit? Kdo jsi, kým bys chtěl bejt a čím budeš, až budeš velkej a dospělej kluk?

Jsem Bóža, občas Míra... Primárně jsem asi trochu tragéd, do budoucna bych nechtěl bejt tragédem, ale jestli to tak bude (až budu velkej), to ví jen pánbůh. Co víc tě zajímá?

Jak si se dostal k něčemu takovýmu, jako je punk? Co tě u něj pořád drží?

Offspring to byli. Doma jsem jel pořád starý desky mejch rodičů - Beatles a tyhle věci.  Pak jsem jednou slyšel v rádiu Offspring a řikal jsem si, že to jsou takový Beatles s koulema (nebo něco podobnýho jsem si řikal), to mi bylo 13. No a tenhle objev jsem konzultoval s mým kamarádem na život a na smrt Pavlem Pšeničkou. Ten to viděl stejně a začali jsme jet Offspring ve velkym. Za pár měsíců jsme někde v Rock&Pop četli rozhovor s Dextrem Hollandem, kde doporučoval 10 nejlepších punkovejch desek historie... A byla ruka v rukávu. Naštěstí jsme stihli stáhnout Sex Pistols z Napsteru, než ho největší nepřátelé hudby z Metallicy (tímto plivu na jejich desky) dokázali zakázat. Poprvé jsem slyšel Sex Pistols a byla to láska na první poslech. Pistole putovaly na schválení k mému dalšímu kamarádovi na život a na smrt Jirkovi Skružném (se kterým děláme punk dodneška!) a pak se to celý roztočilo. Pořád mě baví jak hudba, tak i skvělá subkultura punku a kromě setrvačnosti mě v tom stále drží asi i to, že mi punk dává smysl. Samořejmě, i v punku je spoustu sraček, ale pořád v tomhle umělym světě si troufám říct, že mezi punkáčema je míň pózérů a že punk klade na svoje posluchače trochu větší požadavky než jen se vyfetovat nebo nosit značkový hadry. Navíc drtivá většina mejch kámošů má s punkem něco společnýho, takže je to prostě to, kde se cítím doma.

Vim, že si procestoval kus světa. Kus Evropy a Blízkýho východu. Je to přesný nebo si byl ještě někde jinde?

No, kus světa jsem docela procestoval, to je fakt. Cestoval jsem už odmalička s rodiči, kteří mě začali brát taky do hor a láska k horám mi zůstala. Evropu mám projetou téměř celou, moc mě nebaví Skandinávie a západní Evropa - je to na mě moc sterilní. Ze západní Evropy se často vracim nasranej a přeju si, aby už byl konec světa (berte to s nadhledem :)). Zato jihovýchod Evropy, Blízký východ a Severní Afrika mi přirostly k srdci. Nějak mi víc sedí tamní mentalita, mám rád kulturu, jídlo i hudbu... Naopak kdykoliv se vypravím do těchto končin, tak mi to dodává naděje v lidi, a že jiný svět je možný. Na BV jsem nejen cestoval, ale i studoval, mám tam relativně hodně přátel. 

K tomu BV... Můžeš nám trochu popsat sociální situaci v Severní Africe a na Blízkém východě? Rozevírají se nůžky společnosti podobně rychle jako všude (dejme tomu v horizontu posledního čtvrtstoletí)? Co tvůj názor na Arabský jaro? Přeci jen máš větší možnost objektivního srovnání než my, zkrmený ne moc komplexníma informacema?

Půjdu odzadu. První věc je, že Arabský jaro byla podle mě nutnost. Neřeším, jestli bylo dobře nebo špatně. Teď budu trochu marxista... Byla to prostě dějinná nevyhnutelnost, který by nezabránilo ani milion benefitů a dárcovských sms. Na BV se prostě vařila dlouhou dobu výbušná směs. Ignorantské, nereformované a hlavně nereformovatelné režimy, které se držely u moci jen díky brutálním praktikám (přečtěte si knihu Jakobijánův dům, kterou napsal egyptský autor Aláa Al Aswání!), dohnaly situaci až do tak extrémních poloh, jako je současná občanská válka v Sýrii. Opravdu nerad slýchám věty typu "Za Asada aspoň nebyla válka." Lidi tu by si měli uvědomit, že za konflikt v Sýrii je v prvé řadě zodpovědný právě Asad! Mubárak, Asad, Ben Ali, to byli lidi, kteří se společně s partou svých blízkých neúměrně obohacovali na úkor miliónů ostatních lidí a co je horší zbytek světa je v tom v podstatě podporoval. Neříkám, že to samé se neděje i u nás nebo dokonce v globálním měřítku, to určitě ano, ale oblasti BV a SA jsou chudší, klima je drsnější a tudíž i celá společnost je víc citlivá. U nás, i když nás každodenně politici a lidi na ně napojení okradou o hodně peněz, tak pořád máme na jídlo, na dovolenou, na alkohol, na desky a na bydlení. Pro dělníka v Káhiře to samé neplatí. Lidí, kteří žijí doopravdy ze dne na den, je v těchto oblastech hodně. Uhh, na tohle téma se odpovídá stručně fakt těžko a nerad bych se tu do toho zamotával a psal nějaký politologický pojednání. Doufám, že je z toho, co jsem napsal jasné, kam tím mířím. Jen bych chtěl ještě říci, že i přesto, že Arabské jaro často vedlo k posílení vlivu konzervativních náboženských skupin tak, že jeho ráz byl opravdu demokratický a na jeho počátku stála řada zajímavých skupin a osobností. Zejména v Egyptě, který má velkou tradici dělnického hnutí, funguje hodně aktivistických skupin, literátů i hudebníků, kteří stáli rozhodně proti Mubárakovi, armádě i Muslimskému bratrstvu a rozhodně se nedá říci, že by jejich hlas nebyl slyšet... Bohužel, o těch se z českých médií mnoho nedozvíme.

Jaký sleduješ český i zahraniční mainstreamový nebo alternativní média?

V ČR čtu rád A2larm nebo deník Referendum, ale přečtu si i Lidovky nebo pro pobavení Novinky.cz včetně komentářů. Ze zahraničních to je těžší, tam nečtu nic pravidelně.

Napsal si, že obohacování politiků se děje i u nás. Myslíš si, že je možný, aby se u nás v kratším horizontu mohlo přihodit něco jako Pražský jaro ´68 nebo listopad ´89? Mám za to, že lidi jsou celkem apatický vůči současný situaci v ČR a po pravdě řečeno, moc se nedivim. Taky trochu ztrácim zájem o to, kdo koho okrad (v tom vyšším měřítku) a kdo s kým v noci v autě vybuchol. Drobný naděje na "změnu" jsem vkládal do odborářský stávky 2012, což mě následně zklamalo. Jak to vidíš Ty?

Nemyslím si, že by nás čekala nějaká společenská vzpoura nebo i jen nějaké nepokoje. Lidi jsou, jak jsi sám psal, apatický a většina se radši bude zabývat tím, jak lynčovat ty nejslabší – přistěhovalce, bezdomovce a menšiny... Je to nepříjemná situace a problém je v tom, že všichni mocní dělají co můžou, aby lidi byl čím dál tím víc apatcký a nevzdělaný. Nebo aspoň to tak na mě působí.

Zpět k příjemnějším věcem. Co novýho v self-defense výcvikovým táboře KungFu-Girlz? Nějaký výhledový plány? Bude nějaká nahrávka se kterou si to rozdáte o Anděla?

V Kung-Fu Girlz novýho není nic, máme teď takový těžší období. Všichni jsme hodně zaneprázdnění běžnejma životníma záležitostma a hlavně já teď do kapely nedávám skoro nic. Snažím se, konečně, po 8 letech ukončit magisterské studium, takže dopisuju diplomku a všechno ostatní musí stranou. Polož mi ale tuhle otázku na podzim a věřim, že toho bude novýho dost :) !

Co teď čteš? Četl si něco v poslední době, co by stálo za doporučení? Nový zajímavý nahrávky?

Teď jsem četl hlavně věci na diplomku, z toho by bylo určitě hodně, co bych doporučil, ale mám strach, že by to většinu lidí unudilo k smrti, hahaha. Mimoto jsem teď nedávno dočetl dějiny Íránu z edice Dějiny států od LN, teď ze stejný edice čtu Irák... Taky v současnosti vyšla super kniha v nakladatelství  Dar Ibn Rushd (doporučuju všem, co mají zájem o Blízký východ), na které se podíleli i moji přátelé ze studií. Jedná se o antologii Egyptské moderní povídky. Pokud si chcete udělat obrázek o islámu, Blízkém východě a lidech, kteří tam žijí... Tak nekoukejte na stupidní videa na youtube, ani se neprobírejte haldou nic neříkajících článcích na internetu. Vypněte fejsbůk, chytrý telefony a kupte si sakra knihu!!! Jsou tu mraky skvělý literatury, naštěstí nás zatím nezásobují jen špatnejma překladama braků... Co se hudby týče, tak z „novějších“ desek mě hodně bavili poslední Criminal Damage. No a pak tu je kompilace Memento z dílny Damage Done, kde máme jeden song i my... Jsem přesvědčenej, že tahle deska bude jednou legendární, protože výběr kapel je perfektní a navíc Damage Done jsou srdcaři, punkáči na 100% a už jen proto bych tuhle desku musel mít doma :)

Tak nám na závěr ještě řekni nějakou perlu. Jestli si byl v 1991 v Bzenci mezi skinama a normálními lidima nebo hoď do placu nějakej TOP 10. Moc Ti děkuju za rozhovor a těšim se jak mi oplatíš spánek na klíně!

Do placu toho nejvíc hážu kolem 4 ráno, když mi můj rychlej metabolismus říká, že víc borovičky už nechce... Však to znáš! Můj TOP 10 by byl následující:

Partyzán IPA

Chotovická 17° IPA

Vinohradská 11°

Vévoda 11°

Ferdinand 12°

Konrád 11°

Ferdinand 11°

Flying Cloud IPA

Vítek z Prčice 10°

Únětická 12°

Spánek ti oplatím, to se neboj. Další Kung-Fu Cirguz totiž na stopro bude a na to se těším jak na nic jiného! Díky moc za fajn otázky.

Obrázky

   
Míra Krampera | rozhovor
Míra Krampera | rozhovor
Míra Krampera | rozhovor
Míra Krampera | rozhovor
Míra Krampera | rozhovor
Míra Krampera | rozhovor
Míra Krampera | rozhovor
Míra Krampera | rozhovor
Míra Krampera | rozhovor
Míra Krampera | rozhovor
Míra Krampera | rozhovor
Míra Krampera | rozhovor

 

Rozhovory Reakce (0) | Zobrazit všechny články ...

   
PŘIHLÁŠENÍ

 

Registrovat uživatele
Zapomenuté heslo

Vstup do administrace
GDPR

 
HLEDÁNÍ A MAIL LIST

search
mailing list


 
HEY I NEED YOUR HELP!

Clutch At Straws

10.06.2022 10.06.2022 12.06.2022 12.06.2022 16.06.2022 17.06.2022 17.06.2022 19.06.2022 19.06.2022
All booking...
 
AKCE
Květinový festival svobody
Květinový festival svobody 20.05.2022 - 21.05.2022 ( 18:00 - 23:59 )
Statek u mnicha - Vraclav Více informací ...
PACINO / RUTKA LASKIER / VERMONA KIDS
PACINO / RUTKA LASKIER / VERMONA KIDS 20.05.2022 ( 19:00 )
Opava Club 13 Více informací ...
PACINO / RUTKA LASKIER / VERMONA KIDS
20.05.2022 - 20.05.2022 ( 20:00 )
Opava Club 13 Více informací ...
SF MINI slaví 5. let existence
SF MINI slaví 5. let existence 21.05.2022 - 21.05.2022 ( 07:00 - 23:00 )
Olomouc, SF MINI Více informací ...
Bombs for war, d-beat for peace vol.III
21.05.2022 ( 19:00 - 23:00 )
Brno Vegalite Více informací ...
Hella Punx Uvádi (další koncert) :
Hella Punx Uvádi (další koncert) : 21.05.2022 - 21.05.2022 ( 20:00 - 23:59 )
Hella - Újezd U Cerhovic Více informací ...
THE VARUKERS koncert!
THE VARUKERS koncert! 21.05.2022 - 21.05.2022 ( 20:00 - 23:59 )
Lucky Pery | Klub Více informací ...
Zobrazit všechny akce
 
POSLEDNÍ GALERIE
PORAJMOS, Plzeň - Belfeast, 6.5.22
10.05.2022 07:18, Siki


CLOUD RAT, Praha - Underdogs, 27.4.22
28.04.2022 20:56, Siki


LEECHFEAST, Praha - Underdogs, 27.4.22
28.04.2022 20:54, Siki


INTERPUNKCE, Točník - Bárka, 22.4.22
24.04.2022 21:48, Siki


ANTISOCIAL SKILLS, Točník - Bárka, 22.3.22
24.04.2022 21:42, Siki


GNU, Praha - 007, 7.4.22
09.04.2022 11:33, Siki


WOLLONGONG, Praha - 007, 7.4.22
09.04.2022 11:29, Siki


 
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
RADEK PAVLOVIČ l Rozhovor (367)
VOLE - Tohle není prdel (367)
Help needed ... (250)
JUST WAR / CALL THE COPS - At War With Cops (188)
FPB - Rockfest live 1986 (163)
DEZINFEKCE – Předstírat štěstí chce trochu cviku (157)
VINYL RULEZ | 07/2021 - 12/2021 (149)
NEJOBLÍBEĚJŠÍ ČLÁNKY
Greynbownes - Bones And Flowers
FPB - Rockfest live 1986
STALINOVY OBĚTI - s/t
Human Fault - No Není Tady Krásně? / Poslední Propadne Peklu
CJ Ramone - Last Chance To Dance
DEZINFEKCE – Předstírat štěstí chce trochu cviku
Help needed ...
 
POSLEDNÍ REAKCE
 
SOUTĚŽ
V tuto chvíli není vypsaná soutěž.
 

TOPlist
   Web-Stranky.cz afa svoboda zvirat kids and heroes diycore 007 strahov nightmare malarie dayafter evidence nzdm thor steinar ism marast CSAF Cult Burger Shitrecords Periferia gasmask sxhc

© 2022 Czechcore.cz | Scripted by Sonic (www.neziskovky.com) | Design concept by Max

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.