Youtube
Rozhovor s Radkem (Svině!, Mururoa, Commodore 64)
02.09.2014 09:44 Samuel
Obrázek

Před sebou máte rozhovor s kytaristou Radkem, který již 12 let hraje v kapele Svině!, působil v grindových Mururoa a asi rok a půl drhne kytaru v jihočeské kapele Commodore 64. Rozhovor proběhnul emailem v průběhu cca 14 dnů během srpna 2014. Otázky Samuel, odpovídal Radek.

Ahoj Radku, zdravím na jih! Odkud jsi, jak se jmenuješ, jak se realizuješ v hardcore/punku … prostě „klasická“ otázka na začátek …  Jmenuju se Radek a je mi skoro 33 let. Pocházím z Vodňan, ale před šesti lety jsem si sbalil bágl, vzal kytaru, abych mohl předskakovat Shor Fuse v Píčku (PÍ klub v Písku, kde se jeden čas dělali koncerty), a přestěhoval jsem se do Písku. Dnes už je to 12 let, co hraju v kapele Svině!. Hrál jsem i v grindových Mururoa a teď asi rok a půl, drhnu kytaru v Commodore 64. To je téměř vše, co v HC punku podnikám. Kromě toho, jsme s klukama z C-64 udělali v Písku koncert FUCK THAT NOISE (bokovka Thalidomide, kde hrajou old school HC covery) a plánujeme udělat ještě další koncerty. Bavilo nás to, přišlo dost lidí a těšíme se na další akce.

Jak jsi se dostal k hardcore/punku? Myslím, že klasickou cestou pro člověka, kterej prožil pubertu v 90. letech. Poslouchal jsem Nirvanu a začal se pídit po všech těch podobnejch kapelách jako Mudhoney, Dinosaur Jr., Sonic Youth, Jesus Lizard nebo Shellac. No, a od těch už to pak byl jen krůček k Minor Threat, Bad Brains a Black Flag. Takže jsem začal shánět a půjčovat si od kámošů (díky, Gizberne a Bigáči!) kazety, cédéčka a vinyly. Na konci devadesátejch let byl navíc ve Vodňanech hodně aktivní Brožík v Rock baru Pohoda, kde udělal (a dělá) spoustu skvělejch koncertů, jako třeba Gnu nebo Lvmen. Začal jsem tam chodit na koncerty, pivo, a protože jsem v tý době trochu hrál na kytaru, domluvili jsme se s Brožíkem, že bych se mohl přidat k Líným sviním, který se tou dobou transformovali ve Svině! Brožík s basákem Filipem mě potom začali soustavně hardcorově kultivovat a podstrkovali mi Zeměžluč, Davovou Psychózu, Subhumans, Oi Polloi a tak... Jo, a taky nesmím zapomenout zmínit jednu klíčovou událost. Když jsem byl v roce 2000 v prváku na vejšce, kámoš mi přines igelitku plnou vinylů. Ty vole, byly v ní takový skvosty jako split ep Hoover a Lincoln (nejlepší split v historii), Frodus, His Hero Is Gone, split Maxmilian Colby a Shotmaker, Amber Inn a další věci od Ebullition...

Má pro Tebe hardcore/punk nějaké hranice? Nějakou formu?  Jak to vnímáš a co pro Tebe ta slova znamenají? HC/punk pro mě - řekněme etický - hranice má, ale uvědomuju si, že jsou to hranice ryze osobní. Jím maso, piju alkohol, jezdím autem, ale na druhou stranu bych s kapelou nehrál pro politickou stranu, vědomě bych se nezapletl s extrémní pravicí, nepodpořil bych třeba takovej Pochod za život, kterej proběhl na Slovensku.
Podívej, je mi fakt jedno, že bubeník Pipes and Pints jde do snídaně s Novou udělat rozhovor, je to jeho rozhodnutí a ten člověk si to musí vyřešit sám. Je dobře, že mu to pár lidí omlátilo o hlavu, ale přijde mi dost trapný, že po něm v tý diskuzi někdo chtěl omluvu. Komu se měl omlouvat? Tomu, kdo ten koment poslal, hc komunitě? 

A formální hranice? Tak to pro mě punk vůbec nemá - Atom and his package nebo Austin Lucas se španělkou jsou stejnej punk jako Active Minds.

Co pro mě hard core znamená a co se mi na tom všem líbí? HC/punk mám spojenej s určitým druhem umanutosti, s touhou dělat si věci po svém. Obdivuju ten zápal pro věc, kterou už dlouho pozoruju u Dezinfekce, Gride, Silver Rocket, See You In Hell nebo Innoxia Corpora.

Jím maso …“, nedá mi to nereagovat. K hardcore/punku jsem se dostal, když jsem již maso nejedl, a proto to s ním spojené nemám. Nejsem ani žádnej soudce z lidu, přesto … hardcore/punk = vegetarián. Je to pro mě krok k sobě samému, krok správným směrem (dle mého názoru). Proč jsi ten Ty osobně ten krok neudělal? Řešíš v sobě tyhle věci? To se zase dostáváme k tý osobní hranici, kterou máme každej jinde. Jasně, že jsem o tom dlouho přemýšlel - asi rok jsem maso nejedl a pak se na to vykašlal. Důvody, proč jsem to udělal, byly dva. Jeden byl zdravotní, protože mám docela nízkou toleranci na sóju a další luštěniny. Prostě mi vegetariánství nedělalo dobře. A ten druhej důvod byl prostší a přitom zásadnější - byl jsem na to lenivej a cítil jsem to ze svý strany jako neupřímost vůči sobě samýmu. Jestli je vegetariánství krok k sobě samému? Možná že jo, ale na druhou stranu vegetariánství z tebe nedělá automaticky dobrýho člověka; i vegan může bejt - a na nějaký jsem už taky narazil - pěknej idiot. Těch každodenních voleb a rozhodnutí je spousta - nejen maso. A v některejch jsem ochotnej udělat kompromis a v jinejch zase ne.

Zmínil jsi bubeníka z Pipes and Pints, Hanba, atd … sleduješ czechcore? Co říkáš na „kauzy“, které tam občas proběhnou? Czechcore sleduju. Hledám tipy na dobrý kapely, koncerty, ziny...Kauzy na czechcore sleduju jen tak po očku, ale nezapojuju se do ni. Ne, že by to bylo z principu, ale prostě mě neláká hodiny vysedávat u netu a psát nějaký komenty. Kvůli tomu chodím na pivo. Myslim si, že je dobře, že se občas podobnou záležitostí pročistí vody. Že se různá špína vytáhne na povrch a neřeší se to jen u piva s hrstkou zasvěcenejch. Co mi ale vadí, je ta forma, kterou se debaty na těhle stránkách vedou. To je velkej průser, myslim si, celýho internetu. Anonymita a bezpečí, který tohle médium poskytuje, rozhodně přejou velkejm slovům, ale to je tak všechno.

Vadí Ti, když se někdo živý hardcore/punkem? Hele, je to stejný, jako když jsme se bavili o tom vegetariánství. Důležitý jsou motivy k tomu, co děláš, a taky jak to děláš. Takže, nevadí mi, když se někdo živí punkem, pokud to dělá se zápalem, poctivě a ne na úkor ostatních. Myslíš si, že Insane Society nebo Doomentia nejsou punk? Já myslím, že jo. Vadí mi ale, když někdo scénu podojí a pak se tváří, že už dospěl, tohle prostředí ho omezuje a podobný kecy. Takovej dojem jsem měl třeba ze Sunshine. No, ale žíly mi to fakt netrhá. Nejvíc mě serou lidi, který ostatní vyloženě ojebávaj. Třeba před pár lety jeden zmrd (Nevim, jak se jmenuje - takovej starší punk s koženym okovanym křivákem... Já, vím, je to dost obecnej popis.) prodával pálený cédéčka Sviní! „Vadí mi ale, když někdo scénu „podojí a pak se tváří, že už dospěl, tohle prostředí ho omezuje a podobný kecy

Vadí Ti Sunshine? Co třeba Malignant Tumour, Pipes And Pints … to je dle Tebe v pořádku? Samozřejmě, že tyhle lidi nebudu vyhledávat doma a sprejovat jim na dveře, že jsou zaprodanci, ale punkový kapely to podle mě nejsou. Nevim, v jaký pozici jsou Pipes And Pints - ty nesleduju, ale MT a Sunshine jsou určitě "velký" kapely. Hele, mě nevadí kapely na major labelech, sám jich spousty poslouchám, ale vadí mi takový ty prohlášení, že podpis s velkou firmou, byl jen logickej krok na cestě, která jim umožní dostat muziku k většímu počtu fanoušků, že jsou v jádru pořád ty stejný punkáči a tak dál. Sám dobře víš, že malý labely můžou fungovat stejně dobře jako ty velký. Podle mě je to jen zbabělost přiznat si, že jsi tam, kde jsi chtěl bejt. A zase. Můžu za to ty lidi kritizovat, ale necítím žádnou potřebu, aby se mně - nebo komukoliv jinýmu - omlouvali.

Poslední obecná otázka … vymezuješ se vůči něčemu? Hardcore/punk Tě inspiruje jen hudebně nebo si z něj bereš i něco jiného? Myslíš jako v rámci hc/punku a nezávislý scény? Štve mě, když se mnou někdo vymetá. Konkrétně, když třeba přijedeš na koncert, zjistíš, že pořadatel neudělal žádnou propagaci, nepřipravil ani jednoduchý jídlo, i když ví, že jsi přijel z druhýho konce republiky, a pak stojí u vchodu zhulenej, kecá s kámošema, který navíc pouští zadarmo, a nakonec ti řekne, že na cesťák nezbylo, protože nepřišli lidi. A co pokrytectví ve scéně? Zpěvák na pódiu plamenně vyzývající k fyzický likvidaci nácků a u vchodu ochranka v mikinách Pretorian. Anarchista, kterej ti říká, že jsi kokot, když jsi nevolil Zemana za prezidenta. Jo, to všechno se stalo. Tohle už říkal, mýslim, Skulda v poslední Trhavině, že hc komunita není výrazně jiná než "většinová společnost". Najdeš tu zhruba stejný zastoupení blbců, šedejch myší, internetovejch trollů, lidí, co mesiášským bludem a tak dál...

Muzika hraje prvořadou roli a kdo říká, že rozjel kapelu čistě pro to, aby šířil nějakou ideu nebo osvětu, tak podle mě kecá. Ale muzika samozřejmě není všechno. Pro mě, a určitě i spoustu dalších, je hrozně přitažlivej princip D.I.Y.. Sám nebo s pomocí pár kámošů udělat koncert, nahrát desku, udělat obal, vydat to a šířit mezi lidi. Bez velkejch molochů, smluv a kravat za zády. Pořád mě fascinuje, že to jde. Koukni se, kolik českejch a moravskejch kapel odehrálo koncerty všude možně po Evropě, v USA, Jižní Americe, Japonsku. Kolik labelů ze zapadlejch vesnic posílá svoje desky  do světa.

Nemyslel jsem ani tak, co tě „štve“ … spíš jestli ti hardcore/punk dal i něco jiného než "hudbu", a co z toho, případně ty sám vracíš zpět do hardcore/punku? Je něco takového? Aha. Hele, zní to trošku „rychlošípácky“, ale dal mi vědomí toho, že se vždycky vyplatí dělat věci poctivě a že se nedají, naštěstí, ojebávat do nekonečna. Když děláš něco a nestojíš si za tím, tak to prostě nevydrží. Já jsem ten nejlepší příklad - hrál jsem v Mururoa na kytaru - se super lidma, bavilo mě chodit na zkoušky, líbila se mi muzika, co jsme dělali, ale hrozně mě nebavilo hrát na koncertech s kupou pro mě nezáživnejch death/grind kapel. No, a taky jsem tam vydržel jen dva roky. Taky jsem našel spoustu kamarádů, kterejch si vážím a který mě třeba inspirujou tím, co a jak dělaj. S tím vracením to fakt nedokážu říct. Víš, dělám věci hodně pro sebe. Moc v tomhle nemyslím na ostatní. Když se Sviněma! nebo C-64 vymýšlíme písničky tak to není tak, že bysme si sedli a řekli: "Neměli bysme to hodit víc do crustu? To teď letí a lidem se to bude víc líbit." Když jsme zařizovali koncert Fuck That Noise, tak jsme to nedělali kvůli lidem v Písku, ale čistě sobecky - ta kapela se nám všem v kapele líbí. No, a třeba se někomu líbí, jak hraju na kytaru.

Svině! – punk,  Mururoa – grindcore, Commodore 64 – hardcore. Vnímáš nějaké rozdíly mezi punkem x grindcore x hardcore? Ne, v základu je to všechno punk.

Není lepší být metalák, depešák nebo zahrádkář? Nejlepší je zahrádkařit a k tomu do sluchátek poslouchat ten cover DM, jak ho udělali Fire Walk With Me!

Rozlišuješ mezi práce – rodina - punk? To je fakt dobrá otázka. Tyhle věci jsou hrozně propojený a stojí mě hodně úsilí, aby to všechno fungovalo dohromady. To myslím, čistě technicky. Skloubit koncerty, volnej čas s rodinou a práci je občas peklo. A jinej pohled. Tyhle světy nevnímám odděleně. Nejsem chvíli jeden člověk - punkáč, pak zase jinej člověk - táta a pak zase pan učitel. Hraju pořád podle stejnejch pravidel a chovám se pořád stejně (teda v práci samozřejmě nechlastám lahváče). Nejsem tak přísnej, abych někomu vyčítal, že se pohybuje v punkový kultuře a přitom pracuje třeba pro velkou firmu. Nemůžeme všichni dělat pro neziskovky, v sociální oblasti nebo na permakulturních farmách.

Přenášíš punk na své děti? Asi jo, i když nad tím nepřemýšlím a nedělám to vždycky cíleně. Kluci maj rádi kytary a třískáme do nich skoro každej den. Koukáme spolu na koncerty na youtube - líbí se jim Sleater Kinney. Letos vydrželi chvíli na Festě. No, a hlavně se snažim, aby na svět koukali otevřenýma očima. Čím víc se dětem věnuješ, taháš je ven do přírody, chodíš mezi lidi, tím líp. Netrpí pak předsudkama.

Fluff, Playfast nebo Obscene Extreme? Festa de la Pohoda!

Jsi vlastně „písečák“, jak se teď v Písku daří hardcore/punku? Proti časům, kdy fungovala Paluba, je to výrazně slabší. Předně tady není žádnej prostor, kterej by hc/punku nějak vyloženě slušel. Klub Papírák je z ruky a lidi jsou jednak líný přijít za město a taky od holek slýchám, že maj docela obavu jít samy kolem řeky a tak. Divadlo Pod čarou je ve vleku starejch pák, který by nejradši celej rok zvaly AC/DC revival a občas nějakej ten Růžičkovo obehranej punkrock - nic pro mě. A navíc je to docela velkej a blbě nazvučitelnej prostor. V Pí local klubu nejsou extra nakloněný dělání koncertů a to prostředí restaurace k punku úplně nesedí. Ale ve všech tě místech, který jsem zmínil, přeci jen tu a tam koncerty probíhaj. Kluci z Lahar tady dělaj ty svý thrash metaly. Naposled tu hráli Turbokrieg, Radiolokátor a Gride. Na začátku léta v Papíráku zahráli Lycantrophy a Liver Garnish. V tom měl prsty Zebra. Chtěl bych mít jeho energii a těším se, až založí novou kapelu. Zebra, udělám vám koncert! Co se týče kapel pořád existujou a jsou hodně aktivní Lahar, Mururoa (Zebra to zabalil, tak teď řeší zpěváka.), Aleš z Mururoa klepe ještě v Kaosquad, zhruba rok a půl fungujeme my s Commodore 64 a pak jsou tady ještě další krocanopunky a metalcory, který nesleduju. Jo, nesmím zapomenout na Bořana a jeho zin Choroba mysli. Není to vlastně zas tak špatný, když si uvědomíš, že z Písku je to jen  kousek do Strakonic (Ikdyž tam to taky není v současný době žádnej zázrak.), za tři čtvrtě hodiny jsi v Budějcích (Dezinfekce) nebo v Prachaticích (Gride, Ucházím, Retroprotest). Koncerty se dělaj v Milevsku a Táboře. Do Prahy to taky není žádnej lán světa. V říjnu se tam chystám, ty vole, na Hammerhead. Jo! 

Co říkáš na to, když se hardcore/punk angažuje do politiky? Souhlasim s tím. Sám bych do toho nešel, protože se přiznám, že jsem politikou na jakýkoliv úrovni úplně znechucenej. Cíleně jsem přestal číst noviny a sledovat internet. Musel jsem se od toho šílenýho proudu špatnejch zpráv odstřihnout - fakt jsem byl jeden čas permanentně zpruzenej. Každopádně držím palce každýmu ze "scény", kdo se angažuje v regionální (Ve vyšších levelech to nemá smysl.) politice. Na malém městě tak můžeš některý věci i ovlivnit. Jen si musíš dát pozor, aby tě to nesemlelo.

Co říkáš na to, když se hardcore/punk bere život jako G.G.Allin? Nepotřebuju ke svýmu životu kontroverzi. Provokace k rock and rollový hudbě bezesporu patří, ale tyhle věci jdou za hranici dobrýho vkusu. Mně připadá jako blbost i taková ta hellshow nebo jak se to jmenuje, která se provozuje na OEF. Proč bych měl koukat na lidi, co se někde napichujou na háky? Kdysi se objevil na titulní stránce Sparku (metalový časopis bez přesahu) Lemmy ve vojenský uniformě SS. Takovou formu provokace používají podle mě lidi, který nemaj na to, aby zaujali ostatní tím, co dovedou, nebo už jsou senilní a vychlastaný. Nebo obojí. WIPERS ne G.G. Allin!

Co plánujete s kapelama ve kterých hraješ? Se Sviněma! jsme toho za poslední dva roky moc neodehráli, takže plán je co nejvíc koncertovat. Právě jsme nahráli 4 songy, který skončí na 7" splitu se slovenskou Pivnicou. Vyjít by to mělo někdy na podzim. Commodore 64 fungujou asi rok a půl a asi nikdo z nás neměl s touhle kapelou velký ambice, co se týče nahrávání a vydávání, ale nakonec jsme si řekli, že ty songy, který hrajem, se nám zdají fakt dobrý, tak bylo dobrý, kdyby byly nějakým způsobem zaznamenaný. Nahrávali jsme v táborským studiu Woodland (skvělej přístup, dobrý vybavení, žádnej stres, dostupnost - doporučuju všem!). Celkem dlouho jsme přemýšleli o formátu na kterým to vydat - jestli pálený cédéčko, kazeta a nakonec jsme se rozhodli pro sedmipalec. Takže 4 věci vyjdou jako split s ostrovskýma Restriction. Pár songů nám ještě zbylo, tak uvidíme co s nima. A samozřejmě chceme i s Commodore 64 hrát. Můj sen by bylo balkánský tour Svině! a Commodore 64!

TOP10 posledních dní?

1/ Scott Kelly and the Road Home
2/ Limp Wrist - diskografie
3/ Tear It Up - Taking you down
4/ Colliseum - Sister Faith
5/ Wipers - Is this Real?
6/ Tar - Jackson
7/ Unwound - Repetition
8/ ExTxA - No Faith
9/ Doomriders - Black Thunder
10/ Neil Young - On the Beach

Žije podle Tebe Elvis? Jo, žije ve Strakonicích, pije Dudáka, má spoustu tetování a teď vystupuje pod jménem Karel Bouša.

Díky za rozhovor! Poslední otázka je tady – máš prostor na cokoliv! Díky za rozhovor, Honzo. Nechci bejt za kazatele, nemám na srdci žádný velký poselství, takže radši poděkuju, a to všem, který kapelám, ve kterejch hraju, udělali koncert, nechali nás u sebe přespat, uvařili jídlo nebo jsme si třeba jen dobře pokecali. Díky a třeba se uvidíme 25. října na už 17. narozeninách Rock baru Pohoda.

Kontakt: tom.ajara@email.cz .

Obrázky

   

 

Rozhovory Reakce (2) | Zobrazit všechny články ...

   
PŘIHLÁŠENÍ

 

Registrovat uživatele
Zapomenuté heslo

Vstup do administrace
GDPR

 
HLEDÁNÍ A MAIL LIST

search
mailing list


 
HEY I NEED YOUR HELP!

Clutch At Straws

10.06.2022 10.06.2022 12.06.2022 12.06.2022 16.06.2022 17.06.2022 17.06.2022 19.06.2022 19.06.2022
All booking...
 
AKCE
Květinový festival svobody
Květinový festival svobody 20.05.2022 - 21.05.2022 ( 18:00 - 23:59 )
Statek u mnicha - Vraclav Více informací ...
PACINO / RUTKA LASKIER / VERMONA KIDS
PACINO / RUTKA LASKIER / VERMONA KIDS 20.05.2022 ( 19:00 )
Opava Club 13 Více informací ...
PACINO / RUTKA LASKIER / VERMONA KIDS
20.05.2022 - 20.05.2022 ( 20:00 )
Opava Club 13 Více informací ...
SF MINI slaví 5. let existence
SF MINI slaví 5. let existence 21.05.2022 - 21.05.2022 ( 07:00 - 23:00 )
Olomouc, SF MINI Více informací ...
Bombs for war, d-beat for peace vol.III
21.05.2022 ( 19:00 - 23:00 )
Brno Vegalite Více informací ...
Hella Punx Uvádi (další koncert) :
Hella Punx Uvádi (další koncert) : 21.05.2022 - 21.05.2022 ( 20:00 - 23:59 )
Hella - Újezd U Cerhovic Více informací ...
THE VARUKERS koncert!
THE VARUKERS koncert! 21.05.2022 - 21.05.2022 ( 20:00 - 23:59 )
Lucky Pery | Klub Více informací ...
Zobrazit všechny akce
 
POSLEDNÍ GALERIE
PORAJMOS, Plzeň - Belfeast, 6.5.22
10.05.2022 07:18, Siki


CLOUD RAT, Praha - Underdogs, 27.4.22
28.04.2022 20:56, Siki


LEECHFEAST, Praha - Underdogs, 27.4.22
28.04.2022 20:54, Siki


INTERPUNKCE, Točník - Bárka, 22.4.22
24.04.2022 21:48, Siki


ANTISOCIAL SKILLS, Točník - Bárka, 22.3.22
24.04.2022 21:42, Siki


GNU, Praha - 007, 7.4.22
09.04.2022 11:33, Siki


WOLLONGONG, Praha - 007, 7.4.22
09.04.2022 11:29, Siki


 
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
RADEK PAVLOVIČ l Rozhovor (367)
VOLE - Tohle není prdel (367)
Help needed ... (250)
JUST WAR / CALL THE COPS - At War With Cops (188)
FPB - Rockfest live 1986 (163)
DEZINFEKCE – Předstírat štěstí chce trochu cviku (157)
VINYL RULEZ | 07/2021 - 12/2021 (149)
NEJOBLÍBEĚJŠÍ ČLÁNKY
STALINOVY OBĚTI - s/t
Human Fault - No Není Tady Krásně? / Poslední Propadne Peklu
CJ Ramone - Last Chance To Dance
DEZINFEKCE – Předstírat štěstí chce trochu cviku
Help needed ...
Sweat - Gotta Give It Up
Phane – s/t
 
POSLEDNÍ REAKCE
 
SOUTĚŽ
V tuto chvíli není vypsaná soutěž.
 

TOPlist
   Web-Stranky.cz afa svoboda zvirat kids and heroes diycore 007 strahov nightmare malarie dayafter evidence nzdm thor steinar ism marast CSAF Cult Burger Shitrecords Periferia gasmask sxhc

© 2022 Czechcore.cz | Scripted by Sonic (www.neziskovky.com) | Design concept by Max

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.