Youtube
Rozhovor se SOKEA PISTE
20.03.2012 08:00 RDZ
Obrázek

Začátkem dubna k nám severský vítr poprvé zavane finskou partu SOKEA PISTE. Úvodní koncert jejich minitour začíná sice ve Vídni, pak ale následují povinné zastávky hardcore punkových adres v pořadí Brno, Přísnotice, Trenčín a Rožnov. Bylo by velkou chybou nedodat, že pódia budou tito Suomies sdílet s kapelami jako TUMMO, RISPOSTA, SHEEVA YOGA, GRIDE, TELEFON a INNOXIA CORPORA. Zdá se, že letošní velikonoce bude pěkný hardcore-punkový průvan.

Pokud chceš ochutnat trochu víc, místo hašlerky a finské vodky raději mrkni na http://sokeapiste.bandcamp.com/ nebo http://www.youtube.com/watch?v=QXapI-p0zU0&feature=related

Pokud není finština tvým letitým koníčkem, ale chtěl bys o neznámé kapele, nebo třeba punkovém podhoubí v Tampere vědět více, tak tu máš krátký rozhovor s bubeníkem Jukkou.

Pojďme rovnou na věc, jak a kdy začal příběh kapely SOKEA PISTE?
Zdravím všechny! No, SokeaPiste začala myšlenkou kytaristy jménem Juhana v roce 2008, pokud si vzpomínám dobře. Znali jsme se již delší dobu prostřednictvím všech druhů punkových věcí a dokonce jsme spolu i několik let sdíleli podnájem.  Juhana hrál v Kyklooppien Sukupuutto, kteří v té době hráli jen sporadicky, protože se jejich bubeník přestěhoval do Kanady. Já jsem hrál s Manifesto Jukebox, kteří se tou dobou také rozpustili . Měl jsem i další kapelu, ale opravdu se mi líbil nápad hrát spolu s Juhanou. Začali jsme o tom přemýšlet, a přidali se i Seppo a Heikki - také známé tváře z minulosti. Po pár zkouškách jsme ale přišli o zkušebnu a to kapelu na dlouhou dobu pohřbilo. Najít cenově dostupný prostor ke zkoušení v Tampere není vůbec snadný úkol - ale nakonec jsme našli azyl, kde můžeme dělat hluk. Udělali jsme více songů, začali hrát koncerty a pak zaznamenali náš materiál na první 7 "a 12" LP.

Místní punx Vás znají jako členy známých kapel  Manifesto Jukebox a Kyklooppien Sukupuutto. Sokea Piste ale není stejný šálek kafe. Vaše LP Ajatus Karkaa vyznívá úplně jinak než chytlavé Jukebox písně, zvuk je velmi špinavý a divoký. Jak a kde jste nahrávali Vaše LP?
- Jo jo, Sokea Piste je jiný šálek kafe ve srovnání s M.J. a K.S. Naše představa byla, hrát o něco pomaleji, přesto špinavější, ale stále silnou punkovou muziku. 12 "Lp bylo nahráno živě na pracovišti Seppa, kde je malé televizní studio s dobrou akustikou. Nahrával to jeden místní típek, o kterém jsme věděli, že nahrával kapely a zvučí koncerty. Navíc měl všechno potřebné studiové vybavení, tak jsme šli dovnitř a nahráli to všechno v průběhu jednoho víkendu. Mix a mastering desky se ale stal dlouhým a frustrujícím procesem, někteří lidé se navíc ukázali jako velmi nespolehliví ... já to raději nebudu rozebírat, stačí říct, že to nebylo dobré na nervyJ Nakonec jsme velmi spokojeni s výsledkem, i když tam jsou některé věci, které bychom teď asi udělali trochu jinak.  Je vždy dobré mít prostor pro zlepšení, ha!

Vaše texty jsou zajímavé, kdo je autor?
Náš kytarista a zpěvák Heikki píše většinu textů a také dělal grafiku pro obal 12 " LP, já  jsem udělal slova pro pár našich písniček, ale nebyl jsem schopen přijít s více věcma, což není velká ztráta, protože Heikki má dobrý způsob, jak zacházet se slovy.
 
Lidé mohou navštívit a ochutnat vaše songy na sokeapiste.bandcamp.com. Co bys uvedl jako hlavní hudební inspiraci?
Náš vkus v hudbě se liší od člověka k člověku, ale občas se vzájemně kříží. Myslím, že naší hlavní inspirací byla tuna punkových kapel z různých oblastí a období. Pokud bych měl zmínit několik skupin, řekl bych Rudimentari Peni, ranný Killing Joke, Die Kreuzen a Amebix, ti by dostali naše kolektivní schvalovací razítko. Já osobně jsem poslouchal hlavně  hardcore a punk, ale ostatní mají poměrně široký záběr do jiných hudebních žánrů.

Tampere, odkud jste, je známé jako hlavní město finské hardcore punkové scény. Platí to stále? Můžeš nám přiblížit současnou scénu v Tampere?

Zdá se, že se to o Tampere povídá a nemusí to být daleko od pravdy. Spousta punx tu žije a punková scéna zde byla velmi aktivní už od konce sedmdesátých let. Dnes se do Tampere hodně punx stěhuje z různých koutů Finska a jedním z důvodů je i klub Vastavirta, který se nachází ve čtvrti Pispala. Je to vlastně kooperativně provozovaný bar a koncertní prostor, který hostí spousty punkových a alternativních kapel, mezi nimi i otevírací a závěrečné koncerty punkového festivalu Puntala. Samotný fest Puntala se koná v blízkém, malém městečku Lempäälä a pokud se nepletu je to největší DIY punkový fesťák ve Fenoskandii. Kromě koncertů v klubu Vastavirta jsou zde i další místa, různé bar/kluby jako třeba Hertta. Hertta je kafébar ve kterém se hrávají punkové a folkové koncerty, taky se tam scházejí sociálně politické skupiny a teď je tam ve sklepě taky malý obchod z deskama. Pak je tam taky Dog´s Home, to je bar hned vedle vlakového nádraží, kde se občas hrávají punkové koncerty. Dalším místem je Varjobaari na předměstí Hervanta, pak už tu jsou jen velké místa jako klub Klubi a taky třeba Yo-Talo, ve kterých se občas hrává a nakonec snad Soho Pub, kde se konají punk DJ´s akce. Je tu taky nové menší místo v průmyslové zóně, ale o tom ještě moc nevím, tak bych to pro tuhle chvíli uzavřel.

Taky se v Tampere zasquatovalo několik domů, ale byly velmi rychle potlačeny. Většina z nich bylo v Pispala, kde žije hodně mladších punkáčů.

Taky jsou tu lokální labely, které stojí za zmínku, třeba Kaaos Korporaatio - to dělá Matti z legendárního fanzinu 80-tých let KAAOS, další labely jsou Kämäset Levyt, Tuska & Ahdistus, Hockey Champ a další.

Taky v Tampere funguje TAKKU, je to anarcho síť se silným sklonem k zelenému anarchismu. Během pár let svého fungování získávají reputaci a proslulost. Taky bývá v Tampere anarchistický festival zvaný Musta Pispala, který se koná jen několik posledních let.

V současnosti zde není třeba žádná aktivní antifašistická skupina, protože ani náckové nejsou momentálně vidět. Ale třeba na konci 80-tých let bylo Tampere ohniskem nazi skinheads, naštěstí je to už věc minulosti. Aktuálně se však rasistické a homofobní myšlenky a postoje ve Finsku znovu objevují společně s populistickou stranou Perussuomalaiset.

V Tampere je taky několik nahrávacích studíí, které využívá řada kapel, ale žádné z těch studií není „TO“ místo, jestli mi rozumíš. Taky tu vychází pár zinů, ale žádný z nich není pravidelným médiem. Samozřejmě je zde řada kapel všech možných stylů, třeba Atom Notes, Viharikos, Aortaorta, Rajat, Vapaa Maa, Night Offer, Backlash a další…      

 

Spousta finských kapel oblíká věci od Tikari, to jsou všichni skejťáci, nebo je to nějaká finská uniforma? J

Tikari oblečení je opravdu dost populární. Několik punx jsou skejťáci, třeba Toni Salminen z kapely LIGHTHOUSE PROJECT jezdí zrovna za Tikari. Pro většinu jsou to ale hlavně hadry na oblečení. A co se mně týče, tak nepotřebuji skateboard k životu :). 

                                                                                                                                 - RDZObrázky

    

Rozhovory Reakce (0) | Zobrazit všechny články ...

   
PŘIHLÁŠENÍ

 

Registrovat uživatele
Zapomenuté heslo

Vstup do administrace
GDPR

 
HLEDÁNÍ A MAIL LIST

search
mailing list


 
HEY I NEED YOUR HELP!
All booking...
 
AKCE
Warm up párty Stop & Go! Praha
Warm up párty Stop & Go! Praha 07.10.2022 - 07.10.2022 ( 18:00 - 22:00 )
Praha 007 Více informací ...
Berlin Blackouts (De) + Prisoners Of War (CZ) + We Are Here (CZ)
Berlin Blackouts (De) + Prisoners Of War (CZ) + We Are Here (CZ) 07.10.2022 - 07.10.2022 ( 18:00 - 22:00 )
Olomouc, SF MINI Více informací ...
Little Dragon
Little Dragon 07.10.2022 - 07.10.2022 ( 19:00 - 23:59 )
bowl bar Vršovice Více informací ...
UNSANE (USA) + MAGGOT HEART (DE)
UNSANE (USA) + MAGGOT HEART (DE) 07.10.2022 ( 20:00 )
Brno Kabinet Múz Více informací ...
MOONBEAN (can) + NEON LIES (hr) + Dílna Rekords + jane doe @ Anděl Music bar
MOONBEAN (can) + NEON LIES (hr) + Dílna Rekords + jane doe @ Anděl Music bar 07.10.2022 - 08.10.2022 ( 20:00 - 03:00 )
Anděl, Plzeň Více informací ...
Endform (ca), Kronstadt (cz), Postea (cz)
08.10.2022 - 08.10.2022 ( 18:00 - 22:00 )
Praha Eternia Více informací ...
Stop & Go! vol. 3
Stop & Go! vol. 3 08.10.2022 - 08.10.2022 ( 19:00 - 23:45 )
Brno Kabinet Múz Více informací ...
Zobrazit všechny akce
 
POSLEDNÍ GALERIE
EXTINCTION OF MANKIND, Praha - Underdogs, 30.9.22
01.10.2022 20:46, Siki


INSTINCT OF SURVIVAL, Praha - Underdogs, 30.9.22
01.10.2022 20:31, Siki


NARCOSA, Praha - Underdogs, 30.9.22
01.10.2022 20:30, Siki


JONESTOWN, Praha - Underdogs, 30.9.22
01.10.2022 20:28, Siki


BARAKA FACE JUNTA, Újezd - Hella, 24.9.22
25.09.2022 12:03, Siki


TŘETÍ STUPEŇ TORTURY, Újezd - Hella, 24.9.22
25.09.2022 12:02, Siki


SOLITÄR, Újezd - Hella, 24.9.22
25.09.2022 12:01, Siki


 
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
INNOXIA CORPORA l Rozhovor (513)
BURNING FLAG - Matador (178)
PRŮMYSLOVÁ SMRT - Pedagogika poražených (175)
ZIMMER FREI - Odsouzen k nedůvěře LP (147)
STALINOVY OBĚTI - s/t (131)
EXPLOATÖR - Avgrundens Brant (127)
Greynbownes - Bones And Flowers (123)
NEJOBLÍBEĚJŠÍ ČLÁNKY
STOP AND GO! Festival 2022
ZIMMER FREI - Odsouzen k nedůvěře LP
CHARGER - WARHORSE
PRŮMYSLOVÁ SMRT - Pedagogika poražených
EXPLOATÖR - Avgrundens Brant
Booze & Glory - Raising The Roof
Booze & Glory - Raising The Roof
 
POSLEDNÍ REAKCE
 
SOUTĚŽ
V tuto chvíli není vypsaná soutěž.
 

TOPlist
   Web-Stranky.cz afa svoboda zvirat kids and heroes diycore 007 strahov nightmare malarie dayafter evidence nzdm thor steinar ism marast CSAF Cult Burger Shitrecords Periferia gasmask sxhc

© 2022 Czechcore.cz | Scripted by Sonic (www.neziskovky.com) | Design concept by Max

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.