Youtube
Rusko míří ke kapitalismu
15.01.2007 08:48
rozhovor se skupinou Distress
  
Pocházejí z Petrohradu, hrají hardcore a jmenují se Distress. V Česku vstoupili do povědomí především kvůli smrti jejich baskytaristy Timura Kačaravy, kterého loni zavraždili neonacisté. V létě si zahráli také v Praze. Jejich koncert jsem nevyužila pouze k tomu, abych se seznámila s jejich muzikou, ale i k rozhovoru, který si právě teď můžete přečíst.
  
Pocházíte z Ruska, o kterém toho v Česku moc nevíme. Můžete nám situaci přiblížit?
  
Alex: Rusko se každý rok víc a víc přibližuje k tomu, co se v mnoha zemích obvykle nazývá kapitalismus. Všechno, co se děje, všechny problémy, vše se soustředí kolem peněz. Zdá se, že každý, kdo má aspoň nějakou moc, si chce urvat o kousek víc. Moc kapitálu diktuje zákony, které mnohé lidi přivádějí na hranici chudoby.
Rozdělení na bohaté a chudé bije do očí. Starší lidé nemohou platit za byt, koupit si oblečení ani potraviny. Mnozí dožívají v bídě. Vláda se cítí být silná v kramflecích a svou moc využívá především ke zvyšování vlastních zisků z trhu se zbraněmi a lidskými životy.
  
Ivan: Situace v Čečensku je pořád hodně napjatá. Obyvatelé jsou udržováni ve strachu - na jedné straně federálními vojsky, na straně druhé islámskými fundamentalisty, kteří využívají pokojné obyvatelstvo pro své vlastní zájmy. Ruská masmédia tento problém ignorují.
Alex: Domnívám se, že právě chamtivost a žízeň po penězích jsou hlavní důvody, které způsobují válku v Čečně. Není to válka proti čečenskému lidu, i když umírá velmi mnoho obyčejných lidí. Je to válka zájmů, ve které hrají hlavní roli obrovské zásoby ropy ležící na čečenském území.
Ivan: Stejně závažné jsou problémy ekologie a nacionalismu. Znečištění životního prostředí se fakticky nekontroluje. Stát jedná v zájmu velkých korporací. A pasivita obyvatelstva vůči nacionalismu vede jen k růstu nacionalistických nálad. Na tohle téma by se daly napsat tuny materiálů.
  
G8 a bezpečnost po rusku
V červenci 2006 se v Petrohradu konalo zasedání G8 - „8 nejmocnějších států světa“. Jak vypadalo?(O zasedání G8 najdete více informací v A-kontra 3/06.)
Alex: Vše probíhalo za zavřenými dveřmi. Masmédia opět předvedla svou závislost. Informovala pouze o událostech výhodných pro ty, kdo drží moc v této zemi. Bezpečnostní opatření přijatá v době konání summitu mi znovu dala na srozuměnou, že žijeme v nesvobodném státě.
Max: Informace médií působily jako morfium pro všechny před televizními obrazovkami.
Alex: Několik týdnů před začátkem summitu bylo město „vyčištěno“ od žebráků a bezdomovců. Prostě je odvezli za hranice města a nechali je tam. Jejich přesun řídili za pomoci policejních oddílů. Vláda prostě zorganizovala legální koncentrační tábory jako ve válečných letech.
Ivan: Vláda také pomohla zorganizovat tzv. „Sociální fórum“ na Kirovově stadiónu. Aktivisté, kteří se tam usadili ve stanovém táboře, se ocitli v pasti, protože v konečném důsledku nemohli dostat oficiální povolení k demonstraci. Nemohli vystoupit ani neoficiálně, protože se ocitli v policejním obklíčení. Policie zadržovala na základě fiktivních obvinění všechny mladé lidi, kteří vypadali „alternativně“. A prakticky všechny protestní akce krutě potlačila.
Alex: Jednu nebo dvě úspěšné akce nepočítáme.
  
Možná se někdo zamyslí…
Cítíte se jako politická skupina?
  
Alex: Ne, nikdy jsme se za politickou skupinu nepovažovali. Naše písně jsou o tom, co nás obklopuje. Řekněme o tom, co cítím a vidím kolem. Politika je všude kolem nás a to se odráží i v našich písních. Nevím přesně, co to je být politická skupina, ale chápu to jako mluvit z pódia o těch problémech, které tě obklopují, a to včetně politiky. Ale to neznamená být politickou skupinou.
  
Chcete svou hudbou lidem něco sdělovat? Jaké je poselství vaší skupiny?
  
Alex: Jak už jsem říkal, naše písně jsou o tom, co vidíme kolem sebe. To jsou asi moje osobní prožitky, můj názor na problémy. Možná se někdo zamyslí a zachce se mu něco změnit - v sobě nebo kolem sebe.
  
Jsou v Rusku či ve vašem okolí HC/punk/crustové a další skupiny nějak výrazně propojeny s politickou scénou?
  
Ivan: Mnozí představitelé HC/punk scény se účastní různých sociálních a politických iniciativ (Food Not Bombs, Animal Liberation Front, antifa, ekologická hnutí). Nejaktivnější skupiny v Petrohradu jsou Crowd Control (hc/punk), Bucaneros (OI!), Sandinista! (hc/dark crust R.I.P.), 8 Hz (grind/punk), Cut`n`Run (youth crew hc).
  
Jak tato hudební scéna v Rusku vypadá?
  
Alex: Mně se zdá, že stejně jako v kterékoli jiné zemi na světě. Konají se protestní akce, koncerty, akce na podporu nějakého hnutí nebo iniciativy.
  
Politicky výhodný fašismus
V poslední době se do Česka dostávají především zprávy o útocích fašistů a neonacistů na různé skupiny obyvatelstva a jednotlivce. Jde spíše o útoky malých skupin a jednotlivců nebo jsou fašistické/neonacistické aktivity nějak organizovány?
  
Ivan: Situace je velmi vypjatá. Politici před tím dlouho zavírali oči a neonacistické útoky vydávali za výtržnictví. Vypadalo to, že je to pro ně výhodné. Až před zasedáním G8, kdy se situace velmi vyostřila, začali přijímat nějaká opatření. V důsledku toho byli zadrženi představitelé nejagresivnějších nazi seskupení.
  
Existují v Rusku nějaké antifašistické skupiny či organizace, které tvoří protiklad fašistům?
  
Ivan: Organizace existují, ale antifašistický odpor vede především punkové hnutí, antifa skinheads a představitelé hardcorové scény. Například 4. listopadu 2005 se podařilo překazit velký neonacistický mítink, který byl oficiálně povolen.
  
Ačkoli se jedná o poměrně choulostivou otázku, musím se zeptat. Před časem fašisti zavraždili vašeho baskytaristu Timura Kačaravu a dalšího člověka vážně zranili. V jakém stavu je tento případ v současnosti?
  
Ivan: Timurova smrt je pro nás nenahraditelnou ztrátou. Skupina Sandinista!, v níž jsme spolu hráli, ukončila existenci. Druhý člověk, který byl raněn, Max Zgibaj, je už v pořádku. Nyní rozjíždí nový hudební projekt Sheat. V souvislosti s případem bylo zadrženo jedenáct lidí. Obvinění jsou ve vazbě a vyšetřování pokračuje.
  
Jaké jsou vaše nejbližší aktivity? Plánujete koncertní turné nebo desku? Jaké bylo turné po „Evropě“?
  
Alex: Na podzim nám vychází první album Progress\Regress. Rovněž se chystá vydání dvou split EP - s Diskelma z Finska a s Mass Genocide Process. Děcka z MGP nám pomáhala s koncerty v Čechách a podporovala nás na koncertech. Děkujeme jim za všechno. Také chceme vyjádřit poděkování Festa Desperato a See you in Hell, bez nichž bychom letos v Čechách hrát nemohli. Moc bychom chtěli přijet do České republiky znovu. Nejbližším koncertním plánem je turné po Skandinávii.
  
Děkuji za rozhovor.
  
Rozhovor připravila Linda Sokačová.
Srdečný dík patří Miloši Hlávkovi, který rozhovor přeložil z ruštiny, a také Tomáši Netolickému za doplnění otázek.
  
Distress
Pochází z ruského Petrohradu. Skupinu tvoří Alex „Distress“ - zpěv, Alexej „Ryžij“ (tj. Zrzavý) - basa, Saněk „Britva“ (tj. Břitva) - kytara, Maxim X – kytara a Ivan – bicí. Skupina vznikla na konci roku 2003, ale z původní sestavy zůstali pouze zpěvák Alex Distress a Alexej – basista skupiny. Velkou inspirací se pro Distress stali Discharge. Hrají švédský styl D – beat v duchu Anti Cimex/Driller Killer, Disfear, Skitsystem.
  
V Move Your Ass č. 14 naleznete rozhovor s Alexem z labelu Self-titled demo records, kde vyšly všechny tituly kapely Sandinista!.

Více na old.czechcore.cz
Rozhovory Reakce (0) | Zobrazit všechny články ...

   
PŘIHLÁŠENÍ

 

Registrovat uživatele
Zapomenuté heslo

Vstup do administrace
GDPR

 
HLEDÁNÍ A MAIL LIST

search
mailing list


 
HEY I NEED YOUR HELP!
All booking...
 
AKCE
Festa De La Pohoda XXIII.
Festa De La Pohoda XXIII. 31.07.2021 - 01.08.2021 ( 15:00 - 01:00 )
Vodňany Sokol. louka Více informací ...
Summer moshpit párty vol. 2
Summer moshpit párty vol. 2 31.07.2021 - 31.07.2021 ( 15:30 - 22:00 )
Věžnička u Polné Hospoda u Tadeáše Více informací ...
Duše
Duše 31.07.2021 - 31.07.2021 ( 17:00 - 24:00 )
Santov, Malá Bystřice Více informací ...
MORE NOISE FOR LIFE vol. 14
MORE NOISE FOR LIFE vol. 14 19.08.2021 - 22.08.2021 ( 17:00 - 12:00 )
Podbor - Fotbalové hřiště Více informací ...
Baby Utopia Fest
Baby Utopia Fest 29.08.2021 - 30.08.2021 ( 16:00 )
Hrad Točník Více informací ...
Transiberian Hunger
Transiberian Hunger 23.10.2021 ( 18:00 )
BRNO- Sibiř Více informací ...
Zobrazit všechny akce
 
POSLEDNÍ GALERIE
MÖSTLY CRÜDE, Praha - Modrá vopice, 10.7.21
12.07.2021 21:01, Siki


ADACTA, Praha - Modrá vopice, 10.7.21
12.07.2021 20:59, Siki


RETROSITUACE, Praha - Modrá vopice, 10.7.21
12.07.2021 20:58, Siki


ZIMMER FREI, Praha - Modrá vopice, 10.7.21
12.07.2021 20:57, Siki


JOBCRUSHER, Praha - 007, 28.1.06
08.07.2021 21:27, Siki


JESUS CRÖST, Praha - 007, 28.1.06
08.07.2021 21:26, Siki


BASTO, Praha - 007, 28.1.06
08.07.2021 21:24, Siki


 
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
INNOXIA CORPORA + ARAN SATAN - Stigma (375)
ORBAN | rozhovor (228)
Psychocontrol Records | rozhovor (215)
Hippie Chippies - Easy Breezy (214)
Lucifer Efekt / Psi - split LP (210)
Chrobopop – Kočky, krysy, celebrity (199)
Bibione - s/t 7 (147)
NEJOBLÍBEĚJŠÍ ČLÁNKY
VINYL RULEZ | 01/2021 - 06/2021
Letem světem
Bibione - s/t 7
Come Closer - Pretty Garbage
NOFX - Single Album
Rozhovor s Lukášem z Greynbownes
DeeCracks - Serious Issues
 
POSLEDNÍ REAKCE
 
SOUTĚŽ
V tuto chvíli není vypsaná soutěž.
 

TOPlist
   Web-Stranky.cz afa svoboda zvirat kids and heroes diycore 007 strahov nightmare malarie dayafter evidence nzdm thor steinar ism marast CSAF Cult Burger Shitrecords Periferia gasmask sxhc

© 2021 Czechcore.cz | Scripted by Sonic (www.neziskovky.com) | Design concept by Max

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.