Youtube
VYJÁDŘENÍ ANTIFAŠISTICKÉ AKCE KE ZRUŠENÉMU KONCERTU KAPELY DISDAINFUL
10.12.2006 12:31
V poslední době hýbe pražskou punkovou a skinheadskou scénou kauza, která se nás žel začala dotýkat. Považujeme tedy za vhodné se k ní také vyjádřit, ale nechceme se do této aféry zbytečně více zaplétat pomluvami a nepodloženými informacemi. Shrneme tedy pouze základní fakta.
  
Jedna ze známějších postav české skinheadské scény Vláďa Červený (provozovatel portálu streetpunk.cz a majitel obchodů Bulldog shop a Brokenheart v Praze) si v říjnu 2005 založil s několika skins z jeho okolí skinhead-rockovou kapelu s názvem Disdainful.
  
Disdainful měli v lednu 2007 hrát v klubu 007 na Strahově. Management klubu dostává několik anonymních e-mailů a telefonátů, aby koncert zrušil, protože členové kapely údajně podporují fašisty. Lidé okolo Disdainful z těchto věcí začali obviňovat skupinu lidí pohybující se v pražské subkulturní scéně. Koncert byl následně opravdu zrušen. Disdainful se tedy vytasí s dalším pokusem a začínají šířit další lži o tom, že za pomluvami stojí Antifašistická akce (AFA). Celá věc by nestála ani za reakci, ale právě z důvodu tohoto špinavého osočení poci?ujeme potřebu se k celému problému vyjádřit. Rádi bychom zdůraznili, že za anonymními telefonáty a e-maily nestojíme!
  
Jádro pudla
Dostáváme se k jádru problému. Tři protagonisté z této kapely ve scéně známí jako Peddy, Kish a Ája provozují web Backstreetbattalion.com, kde zveřejňují rozhovory se zahraničními skinhead/punkovými kapelami. Ještě než se podíváme na některé z nich blíže, vrátíme k článku o skinheads, který nedávno vyšel na Antifa.cz. Část o "apolitických" patriotech a antikomunistech je v tuto chvíli více než výstižná a stojí za připomenutí:
  
"Pravda ovšem je, že mezi tradiční skinheads se snaží proniknout někteří neonacisté. Ne každý bonehead vydrží být neonacistou dlouho a když neonacismus vyprchá, mnohý z nich se přirozeným vývojem dostane na apolitické pozice. Na druhé straně existují lidé, kteří se mezi apolitické skinheady snaží proniknout zcela cíleně bez toho, že by své neonacistické myšlenky opustili. Tito lidé pochopili, že jako otevření neonacisté nezískají velkou popularitu a zkouší se uchytit u nejbližších subkulturních „sousedů“. Některým se to daří – příkladem mohu být kapely jako Kampfzone z Německa, Lions Pride a Les Vilains z Belgie nebo Steelcapped Strenght a The Jinx ze Švédska, přičemž některé staré britské kapely jako třeba Condemned 84 a Combat 84 mají k této formě blízko alespoň v tom smyslu, že na jejich koncertech se potkávají apolitičtí i rasističtí skinheadi. Všechny tyto kapely se tváří jako „apolitické“ a při tom hovoří otevřeně o nacionalismu, odporu proti „levici“ (což je pro ně hodně gumový termín, do kterého se vejde leckdo, nebo přesněji řečeno kde kdo), odporu proti imigrantům a obecně proti barevným a občas třeba zahrají na nějakém tom neonacistickém shromáždění. Při tom všem se neustále dovolávají skinheadských tradic, čímž imponují nemalé části hlavně mladých skinheadů. Někdy se také odvolávají na myšlenku RAC a tvrdí o sobě, že jsou antikomunističtí, což také zní mnoha lidem dobře. Při tom ovšem přesně následují původní myšlenku RAC, totiž stát se oficiální platformou neonacismu, pouze pod přijatelným názvem."
  
Álib agil
Právě s kapelami Kampfzone, Lions Pride, Combat 84 a The Jinx můžeme najít rozhovory na stránkách Backstreetbattalion. Rozhovor s Kampfzone, kde klidně kapela přiznala, že odehrála koncert s čistě neonacistickou kapelou Celtic Warrior, byl raději po určité době smazán. Nejspíš si už sami tvůrci webu řekli, že tohle je moc okaté. Zajímavé také je, že kytarista/zpěvák "DP" z The Jinx je bývalý člen nazipunkové kapely Midgårds Söner. Další kapely na webu Backstreetbattalion, které stojí za zmínku jsou:
  
Battle scarred - kytarista kapely "Jocke" který nechvalně proslavil švédskou psychobilly kapelu Pitbullfarm. A nebo Better off crazy - rozhovor s bubeníkem Johnem "Grinny" Grintonem - spoluzakladatelem britské white power kapely Skrewdriver a členem Národní Fronty.
  
Dále např. Lions Pride – ultranacionalistická kapela z Belgie známá svými „patriotickými“ a antikomunistickými postoji. Společně s Kampfzone přijali pozvání Martina Korce a v roce 2004 v Brně odehráli koncert s Randall Gruppe a Squad 96. Že se jednalo o čistě neonacistický dýchánek a ne žádnou „streetpunkovou“ akci netřeba dodávat.
  
Retaliator – rozhovor s touto kapelou si můžete přečíst v nacistickém zinu Made in Pressburg, „pěkně“ se zde vyjadřují zejména ohledně přistěhovalectví. Někteří členové kapely hráli v kapele Condemned 84, Retaliator nahráli split CD s poměrně známou polskou RAC kapelou The Gits.
  
Následuje rozhovor s Peterem z hudebního labelu Pure-impact.com, kde vedle apolitických kapel vycházejí také RAC a otevřeně nacistické kapely. Několik z kapel na Backstreetbattalion.com vyšlo právě na tomto labelu. Rozhovory s některými kapelami, které zmiňujeme vyšli také na webu www.streetpunk.cz. Mimo jiné zde vyšel i rozhovor s Peterem z Pure Impact, který vzbudil vášnivou debatu. Debata čtenářů tohoto rozhovoru.
  
Co říci závěrem?
Lidé okolo Disdainful mají zálibu v poslouchání RAC kapel a kapel tzv. "na hraně". Jejich záliba ovšem přerostla v otevřenou podporu, čímž provozování takového webu bezpochyby je. Lidé od Backstreetbattalion se můžou bránit "nejsme fašisti, rasismus ani neonacismus nepropagujeme" a budou mít pravdu. Také tady nikdo netvrdí, že jsou náckové. Problém, ale je prostředí ve kterém tyto kapely, kterým tento web dává prostor, hrají a pro koho. A problém je, že autorům Backstreetbattalion je to zcela jedno. Jaký je rozdíl mezi fašistou a někým kdo o sobě říká "Jsem patriot a antikomunista, nemám rád teplouše a cikány"? Podle všeho je hlavní rozdíl v tom, že ten druhý má díky podobným „umírněným“ projevům cestu do apolitické scény otevřenou a je nutné si na to dávat opravdu velký pozor. Proč? Jednak proto, že toto už lze opravdu stěží brát jako postoj apolitický, a také protože být antifašista prostě a jednoduše neznamená jen náckem nebýt. Jde také o to, postavit se proti jakémukoli aspektu útlaku, který je pro fašismus specifický. Nejsme příznivci řešení problémů na internetových diskuzích a rádi bychom se tomu vyhnuli. Přesto jsme rádi, že ještě někomu kromě nás vadí, kam část této scény směřuje a slibujeme, že se propříště polepšíme a na podobné události budeme reagovat rychleji. :-)
  
Autor: AFA Zveřejněno: 21.12.2006 Tisk

Více na old.czechcore.cz
Reakce (0) | Zobrazit všechny články ...

   
PŘIHLÁŠENÍ

 

Registrovat uživatele
Zapomenuté heslo

Vstup do administrace
GDPR

 
HLEDÁNÍ A MAIL LIST

search
mailing list


 
HEY I NEED YOUR HELP!
All booking...
 
AKCE
Red Mode Fest 2019
19.10.2019 - 20.10.2019 ( 16:00 - 02:00 )
Brno Kabinet Múz Více informací ...
THRASH NIGHTMARE FESTIVAL vol. 7
THRASH NIGHTMARE FESTIVAL vol. 7 19.10.2019 ( 17:00 )
Písek - Divadlo Pod Čarou Více informací ...
Promítání+ Rozpor,Municia,Scalp,Aso Naga
19.10.2019 ( 19:00 - 23:30 )
Teplice Božák Více informací ...
Benefit pro azylový útulek v Zápech u Prahy 2019
Benefit pro azylový útulek v Zápech u Prahy 2019 19.10.2019 - 19.10.2019 ( 19:00 - 22:00 )
Caffé URX, Urxova 479/6, 18600 Praha Více informací ...
Hc/punk na Vraclavi II.
Hc/punk na Vraclavi II. 19.10.2019 - 19.10.2019 ( 20:00 - 01:00 )
Absolutely Free - Klub | Vraclav Více informací ...
Death In Your Yard * Braindead
Death In Your Yard * Braindead 22.10.2019 ( 20:00 )
Liberec - Zkušebna Široká Více informací ...
Scrapyard wellness
Scrapyard wellness 25.10.2019 - 26.10.2019 ( 19:00 - 02:00 )
Praha Underdogs Více informací ...
Zobrazit všechny akce
 
POSLEDNÍ GALERIE
FINISTERRE, Praha - Eternia, 10.10.19
11.10.2019 20:07, Siki


CAUSES, Praha - Eternia, 10.10.19
11.10.2019 20:06, Siki


BAHRATAL, Praha - bývalá vápenka Biskup, 6.10.19
07.10.2019 21:05, Siki


SEKEROMLAT, Praha - bývalá vápenka Biskup, 6.10.19
07.10.2019 21:03, Siki


PLEŠATÁ ZPĚVAČKA, Praha - bývalá vápenka Biskup, 6.10.19
07.10.2019 21:02, Siki


OČI VLKA, Praha - bývalá vápenka Biskup, 6.10.19
07.10.2019 21:01, Siki


GODOT YOUTH, Újezd - Hella, 28.9.19
29.09.2019 12:01, Siki


 
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
Zaniklé pražské kluby (590)
BAHRATAL | rozhovor (380)
See You In Hell - Život ve strachu (369)
Fyasco ‎– Kurva to je tlak / Nech žije smrť! (312)
dvasedmšestnulajedna | rozhovor (289)
v/a - Dvasedmšestnulajedna (286)
ÖSTRA TORN / DECULTIVATE - split (285)
NEJOBLÍBEĚJŠÍ ČLÁNKY
Risposta – Železná svoboda
Completed Exposition – Structure Space Mankind
ÖSTRA TORN / DECULTIVATE - split
Orphanage Named Earth - Saudade
The Drowns - The Sound
SOULSIDE (Dischord records) | rozhovor
Risposta | rozhovovor
 
POSLEDNÍ REAKCE
 
SOUTĚŽ
V tuto chvíli není vypsaná soutěž.
 

TOPlist
   Web-Stranky.cz afa svoboda zvirat kids and heroes diycore 007 strahov nightmare malarie dayafter evidence nzdm thor steinar ism marast CSAF Cult Burger Shitrecords Periferia gasmask sxhc

© 2019 Czechcore.cz | Scripted by Sonic (www.neziskovky.com) | Design concept by Max

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.