Youtube
dvasedmšestnulajedna | rozhovor
04.06.2019 08:20 Samuel
Obrázek

(rozhovor)

Na Mělníku vyšla 2xLP kompilace lokálních kapel! Sumarizace posledních třicet let místního undergroundu. Dvacet tisíc obyvatel, dvacet kapel, dvacet skladeb. Seřazeno chronologicky (1990 - 2018). UG, indie, ska a hlavně punkrock! Punkrock a Oi! Kdyby někdo měl zájem, víte, kam přijít nebo komu napsat (náklad 100 ks). Spirit of 276 01! dvasedmsestnulajedna.cz.

(Otázky: Samuel, odpovědi: Pedro)

 

Vyšla kompilace „Dvasedmšestnulajedna“. Myslím si, že jsi otec myšlenky a jsem rád, že máš chuť si o výběru popovídat. Na netu najdeme úvodní povídání, jak by jsi Ty osobně kompilaci představil?

Ahoj, úvodem zdravím a díky za prostor, moc si vážím tvého zájmu. Předpokládám, že jsi v celku nepolíben mělnickou scénou, takže další plusový body, že tě to vůbec zajímá:) Jak bych jí představil? Asi jako ohlédnutí se za mělnickou kytarovou, potažmo punkovou scénou, za posledních 30 let. Výběr 20 kapel, které podle mě stojí za to si připomenout. Najdete tam i několik extra rarit z archívů atd. plus popisky k jednotlivým kapelám, ať se v tom člověk dobře vyzná a může si tak vše zasadit do případných souvislostí, jak třeba dobu vzniku, tak určitá místa ve městě:) Takže je to i tak trochu průvodce městem a jeho historií z jiný stránky, než je zvykem. 

Co to vůbec obnáší být z Mělníka?

Tohle je docela těžká otázka, ti řeknu:) Hele co obnáší být z jakéhokoliv maloměsta? Pokud se budeme bavit o nějakém undergroundu nebo nezávislé scéně, tak je to jednoduchý. Všichni se známe, když ne, je to kámoš kámoše atd. Je tu spousta lidí, kteří rádi něco tvoří, a za to jsem rád. Myslím, že se nám pořád daří udržovat nějaký to “kulturní dění”, a to hlavně i nezávisle. Pravdou je, že si toho město začalo poslední dobou všímat a trochu nás v tom podporovat, ale i tak si troufám říct, že v tom tvůrčím procesu jsou lidi samostatný. Ale každá sranda něco stojí a ne vždy se zadaří. Občas třeba nepřijdou lidi apod. Přeci jenom je to kousek do Prahy. Čím je to asi ojedinělý, je ten náš „patriotismus“. Určitě to tak mají i v jinech městech, nepochybuju, ale žiju tady a vidím to na lidech kolem sebe. To mě hodně baví! Sám tím teda dost trpím, přestože jsem se tady nenarodil, žiju tu celej život a takovejch je nás tu víc. Tady totiž malovali porodnici asi 10 let v kuse:) Je zajímavý, jak dokáže jedno město přilákat tolik lidí - to i napříč republikou, který si ho zamilujou, a chtěj mu pak nějak vracet to, že jsou tady doma:) Možná taky proto vznikla tahle kompilace, kdo ví?

Všechno má ale i svoje stinný stránky. Občas si lezem taky na nervy, ale tohle soužití nás asi všechny baví nebo nevím. Koho to nebaví, sedne na bus směr hlavní město, za 30 min je tam a už se kolikrát nikdy neukáže.

Před pár lety bych se asi pozastavil nad „podporou města“. Poznámka pod čarou, má dcera třeba chodí do školy, kde je ředitelem chlapík, kterého si pamatuju z koncertu, kde jsem kdysi hrál s kapelou, ve které jsem řval. Jak se ty díváš na ty propojování činností „na okraji“, s těmi oficiálními?

Dneska už se na to taky dívám trochu jinak. Popravdě mě tohle docela baví, když narazíš na lidi z “okraje", který jsou dneska třeba na nějaký zajímavý pracovní pozici, v politice atd. Když je s nima řeč a snažej se trochu toho punku dostat mezi lidi, je to fajn. Přesto všechno k tomu mám pořád trochu odstup, vždy záleží na lidech a na situaci. To platí ale asi všude. V tomhle ohledu nechci bejt prostě moc důvěřivej uplně všemu. Ale když to funguje na nějaký rozumný spolupráci, jsem pro:)

Dá se nějak stručně shrnout historie undergroundu na Mělníku? Píšeš, že v/a je ohlédnutí se za mělnickou kytarovou scénou, za posledních 30 let. Předpokládám, že to je generace Tvoje a Tvých kámošů. Bylo něco „předtím“? Mířím tím k tomu, jestli pomyslnou sirku zájmu zapálilo něco lokálního?

No byla to hlavně generace před tou mojí. Když tu začínaly hrát první kapely, byly mi asi 3-4 roky:) Když jsem se pídil po předrevoluční muzice, tak nikdo z pamětníků o ničem neví, takže to ve všech asi rozpoutala až “svoboda”:) V té době to nebylo asi nic lokálního, všude po republice se rodily kapely, ale ne všude ta scéna nějak vydržela. U nás to taky nejede 30 let v kuse, jsou tu občas hluchá místa, mám dojem, že to chodí nějak v intervalech. Stejně jako v těch devadesátkách tu hrálo asi 20 kapel na 10 lidí, tak když jsme začínali my o 10-15 let později, bylo to stejný. Ale dneska dá zabrat sehnat dva magory do kapely:)

„Vypíchnul“ by jsi nějaký mělnický kapely? Který to dotáhli nejdál, Ty co to třeba dotáhnou nejdál, ty co to zapíchli moc brzo … je to na Tobě …

Mě hodně překvapily nahrávky třeba Bez obav s obavou, je to takovej rokec, trochu řízlej žlutým psem, ale na svojí dobu super. Zpěvák pak hrál v Anyway, který asi nemusím moc představovat. Ty to dotáhli asi nejdál bych řek. Zajímavý jsou z těch starších taky Prádlo, Noise nebo Fistboi!s. Myslím, že z dnešní generace maj co říct The Oxx. 

Nebyl z Mělníka taky bubeník Lvmen?

Jojo

Jak dlouho práce na poskládání výběru trvala? Je něco, z čeho máš největší radost a naopak něco, co se nepovedlo sehnat?

No od původní myšlenky až po hotovej asfalt to byl necelej půl rok. Materiálu jsem sehnal dost, vlastně klidně na nejaký pokračování, sice bych se už nemohl držet žánrově punku, ale určitě by se s tím dalo něco dělat. Kapel bylo daleko víc, bohužel nemaj nahrávky nebo jsou v příšerný kvalitě:) Pak mám taky spousta živáků, ale z těch jsem čerpat moc nechtěl. Držel jsem se toho, že ty songy jsou “studiový”:) Trochu mě mrzí, že jsme nenašli první demo Prádla, někdy kolem 94-95? To bych rád slyšel:)

Dá se říct, že něco jako "mělnická scéna"? Jaký máš na kompilaci ohlasy?

Asi to tak nikdo nikdy nenazýval, ale já bych řek, že jo! Myslím, že v tom je ta výhoda, že se všichni známe, takže to vlastně je tak trochu mělnická scéna. To označení se mi takhle docela líbí:)) Ohlasy jsou vesměs pozitivní, deska vyšla v nákladu 100 ks a 90 % už je mezi lidma, což je super. Na druhou stranu, jsou tu hlasy, proč toho je tak málo, proč tam není tahle a tamta kapela atd. To je výhoda toho, když něco děláš sám, nikdo ti do toho nemůže pořád kecat! Trochu si hrajem s myšlenkou udělat třeba repress, ale to bych musel mít jistotu, že je dostatek lidí, co to nemaj a doopravdy to chtěj. Pak bych byl ochotnej v tom pokračovat, protože jsem to dělal hlavně pro radost těch lidí. Navíc bych rád, aby to bylo odlišený od prvního vydání. Další práce, další peníze atd. To ti nemusím asi vysvětlovat:) Takže je všechno asi ve hvězdách? Uvidíme...

Když náhodou zavítá neznalý člověk na Mělník. Co by jsi mu poradil, kam ho nasměřoval nebo co mu doporučil?

Určitě historický centrum, vyhlídku nad soutokem Labe s Vltavou, parádní relax s lahví piva, vína nebo kdo co má rád. Středověký podzemí s velkou studnou pod povrchem náměstí, trochu morbidní kostnici, ještě víc morbidní hostinec v podloubí, kde se fotil obal desky. Hodiny se tam zastavily na 14:06 už asi před 20 lety:) Tam chodí místní panoptikum a taky všichni naši kamarádi. V podstatě jsme na ty pivnici všichni vyrostli:) Taková “nádražka" v centru… Památky najdete v každym průvodci, ale třeba Stará mydlárna, bar Díra, Němý Medvěd jsou místa, kde je fajn obsluha, dobrý pivo a pořádáme tam párkrát do roka nějaký koncerty. Pak jsou tady oblíbený svátky vína, asi třikrát do roka. Pro ty, co moc nepijou, je kousek CHKO Kokořínsko, kde je hezká příroda s nekonečnejma možnostma vyžití se:) Jinak šed a nuda maloměsta:))

Petře, děkuju za krátké a věcné představení mělnické kompilace. Máš prostor na poslední slova …

Já hlavně děkuju tobě za prostor a prima rozhovor. Bylo by fajn, kdyby to někoho nalákalo třeba k realizaci něčeho podobnýho nebo aspoň na návštěvu Mělníka. Tu tvojí totiž plánujeme už řadu let. Tak snad to jednou vyjde?:) Podporujte vaší lokální scénu, choďte na koncerty, neseďte jenom u počítačů nebo telefonů a užívejte si života a muziky dokud to jde… See you later alligator:)

 

Díky, Pedro

Více najdeš na dvasedmsestnulajedna.cz.

Obrázky

   
dvasedmšestnulajedna
dvasedmšestnulajedna

 

Rozhovory Reakce (0) | Zobrazit všechny články ...

   
PŘIHLÁŠENÍ

 

Registrovat uživatele
Zapomenuté heslo

Vstup do administrace
GDPR

 
HLEDÁNÍ A MAIL LIST

search
mailing list


 
HEY I NEED YOUR HELP!

Virhe & Steriili Tila

21.08.2024
All booking...
 
AKCE
underdogsprague.org
underdogsprague.org 25.06.2024 - 25.06.2024 ( 20:00 - 22:00 )
Praha, Underdogs Více informací ...
Arrogant Twins + Slut + Katastr
Arrogant Twins + Slut + Katastr 26.06.2024 - 26.06.2024 ( 18:30 - 22:00 )
Praha, Výstaviště / Stromovka Více informací ...
BIB & Mindz Eye & Swell & Scoop Ⓤ Underdogs'
BIB & Mindz Eye & Swell & Scoop Ⓤ Underdogs' 26.06.2024 - 26.06.2024 ( 19:00 - 22:00 )
Praha Underdogs Více informací ...
CHOROBOPOP // HRANICE // BROUK
CHOROBOPOP // HRANICE // BROUK 27.06.2024 - 27.06.2024 ( 18:00 - 22:00 )
Olomouc, SF MINI Více informací ...
CELESTE (FR) + Slať (CZ)
CELESTE (FR) + Slať (CZ) 27.06.2024 - 27.06.2024 ( 20:00 - 22:00 )
Brno Kabinet Múz Více informací ...
Mighty Sounds 2024
Mighty Sounds 2024 28.06.2024 - 30.06.2024
Tábor, Letiště Více informací ...
Time X Heist (USA) / Remain (DE) / Druhá (CZ)
Time X Heist (USA) / Remain (DE) / Druhá (CZ) 28.06.2024 - 28.06.2024 ( 19:00 - 22:00 )
Praha Eternia Více informací ...
Zobrazit všechny akce
 
POSLEDNÍ GALERIE
HASSELHOFF MESSERSCHMITT, Zruč nad Sázavou - Pallasit fest, 15.6.24
19.06.2024 20:51, Siki


DEZINFEKCE, Zruč nad Sázavou - Pallasit fest, 15.6.24
19.06.2024 20:50, Siki


BOTULISM, Zruč nad Sázavou - Pallasit fest, 15.6.24
19.06.2024 20:48, Siki


SANKO SAKUSEN, Zruč nad Sázavou - Pallasit fest, 15.6.24
19.06.2024 20:47, Siki


TREMORE, Zruč nad Sázavou - Pallasit fest, 15.6.24
19.06.2024 20:46, Siki


FACEPALM NATION, Zruč nad Sázavou - Pallasit fest, 15.6.24
19.06.2024 20:45, Siki


NEEDFUL THINGS, Zruč nad Sázavou - Pallasit fest, 15.6.24
19.06.2024 20:44, Siki


 
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
VINYL RULEZ | 07/2023 - 12/2023 (296)
Bratislavské Dievčatá - s/t (285)
Rozhovor s Alešem Medunou (275)
Hippie Chippies - Double Trouble (274)
V.O.H. - Cesta bez konce (274)
Testimony – Of Life And Death (242)
Pivnica / Active Minds - split (231)
NEJOBLÍBEĚJŠÍ ČLÁNKY
Cimiterium / Slavery - split
Boost - Flesh & Bones
Pivnica / Active Minds - split
DOWNWINDER - Claws of Despair
Yarostan - II
Macocha - s/t
Abhinanda - Complete Discography
 
POSLEDNÍ REAKCE
 
SOUTĚŽ
V tuto chvíli není vypsaná soutěž.
 

TOPlist
   Web-Stranky.cz afa svoboda zvirat kids and heroes 007 strahov malarie dayafter evidence nzdm thor steinar ism marast Periferia

© 2024 Czechcore.cz | Scripted by Sonic (www.pro-neziskovky.cz) | Design concept by Max

Souhlas s cookies

Používáme pouze "funkční" cookies nutné pro provoz webu.

Více o GDPR.