Youtube
CRUDE - Attitude
05.11.2010 17:39 Banan
Obrázek
Když jsem poprvé viděl obal se pštrosama a  velkým anarcho áčkem v názvu desky, smál jsem se pod fousy.Jednou z věcí, kterou jsem na japonských kapelách vždycky obdivoval, bylo to, jak dokáží dělat věci úplně jinak, než je naše (nebo alespoň moje) obvyklá představa punku a tím vytvářet jeho naprosto autentický a neopakovatelný rozměr. Ne, že by to ostatní kapely nedokázaly, ale těm japonským, se to i díky dosti odlišnému kulturnímu prostředí, daří prostě nejlépe. A netýká se to samozřejmě zdaleka jen vizuálů jejich desek, ale především jejich muziky a přístupu k věci. Crude jsou pak v tomto ohledu na mém pomyslném žebříčku hodně vysoko a tahle jejich převydaná totální klasika mi udělala obrovskou radost.

"Attitude" je naprosto předpisovou Burning Spirit deskou. Původně vyšla už v roce 2000 na Straight Up a já osobně ji považuju za přímého nástupce desek Death Side. Oproti předchozímu a také skvělému albu "1999" (také vyšlo na Feral Ward v reedici) má v sobě ještě více přímočarosti a drtivé síly a hned uvodní "Stand and Fight Again" je hymna jako prase. Nekompromisní kanonáda bicích má sílu vás roztřílet na kaši sama o sobě, ale teprve zaburácení basy, řezavý zvuk kytary a nástup vokálu v japonštině způsobí opravdovou vychřici. Největší prdel je, že to je ve své úplně podstatě vlastně punk rock, na tom vždy stavěly všechny Burning Spirit kapely a hrdě se hlásily k původním anglickým a americkým kapelám z konce 70. let. Ale jak jsem psal na začátku, jejich pojetí punku je velmi specifické a jeho původní síla a útočnost byla v zemi vycházejícho slunce znásobena a zesílena naprosto fenomenálním způsobem. Výsledkem jsou skladby s čitelnou a poměrně jednoduchou punkovou strukturou, které mají ovšem takový nášlap, že vám to prostě ustřelí hlavu. Ale pozor! Přestože je to naprosto hovadsky a surově zahrané, jsou ty písničky až nepochopitelně chytlavé. Na "Attitude" najdete doslova heroické pasáže, skoro až bojové punkové chorály, ještě podpořené jednoduchými a naprosto nekompromisními texty, které jsou na japonskou scénu až nečekaně otevřeně politické. Ostatně tohle vše už je zakódováno v samotném názvu desky a jeho provedení, o kterém byla řeč na začátku. Mimo toto pak Crude ještě dokáží navodit atmosféru frontálního útoku i samotnými hudebními postupy. Někdy hrajou kurevsky rychle, až to vyvolává opravdovou euforii, která ještě zesílí při skvělých metalových sólech, kterými tihle samurajové dokonávají dílo zkázy a musím se přiznat, že já jsem v těhle chvílích obvykle úplně mimo kontrolu, takovou to má sílu. Crude pak navíc dokáží vždy v tu pravou chvíli přibrzdit, ale je to dost relativní, protože jejich střední tempo si pořád udrží intenzitu, která dokáže zvýraznit brutalitu a genialitu kytarových riffů a agresivitu vokálů. Zvuk je klasicky vybuzený na maximum a řádně hrubý, ale neztatí se v něm žádný nápad, takže i v tomto ohledu je vše v naprostém pořádku. No a celkové zpracování je také na jedničku, Yannick si dal opravdu záležet a tak je obal z tvrdého kašírovaného kartonu a samotný vinyl je uložen v potištěném přebalu, který má ještě zakulacené rohy. Z mé strany není ohledně tohoto díla žádných námitek a vy byste se ho měli zkusit alespoň poslechnout. Nebo přijít na koncerty, které proběhnou 9.11. v Praze a 10.11. v Brně.

http://www.myspace.com/hakodatehardcore
Recenze Desky Reakce (0) | Zobrazit všechny články ...

   Web-Stranky.cz afa svoboda zvirat kids and heroes diycore 007 strahov nightmare malarie dayafter evidence nzdm thor steinar ism marast CSAF Cult Burger Shitrecords Periferia gasmask sxhc

© 2021 Czechcore.cz | Scripted by Sonic (www.neziskovky.com) | Design concept by Max

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.