Youtube
Chrobopop – Kočky, krysy, celebrity
15.02.2021 23:28 Samuel
Obrázek

12”LP (Malárie Records)

Pokud by před lety zazněla v dětském vědomostním pořadu Hip Hap Hop otázka – „V jaké části Čech se nachází hodně zajímavých a originálních skupin? Modří by zajisté věděli (já napovím) – lokace Rožnov pod Radhoštěm. Malárie Records hlásí novinku, debutní desku kapely Chorobopop. Vinyl ještě voní novotou, vyšel v prosinci (2020) za spolupráce Malárie & Burina & Cultburger. Skupina vznikla na troskách hardcorepunkového TELEFONU. Poté, co jeho řady opustil bubeník, sáhla osiřelá trojice Zay, Keč a Ctib po bicím automatu, změnila název a pustila se do hledání nové tváře, od té předchozí záměrně odlišné. Jak je vidět, staré známé tváře se neukládají ke spánku a přícházejí zase s něčím novým!
přicházíme, abychom přinesli 
zůstáváme, abychom zanechali 
hrajeme, abychom svědčili že lze i 
písní slovem myšlenkou 
ukázat svět v nahotě syrové”.

Pokud máš otevřenou mysl, pojďme na to. Album startuje pecka “Jen odemknout zámek“, které se dostalo i video ztvárnění. Po pár tónech je mi hned jasné, že Chorobop přinášejí “něco nového”, svěží vzduch. Nic ale nebude přesně tak, jak bych očekával, a již v první písničce se vystřídá množství zajímavých nápadů. Těmi se na desce nešetří. Oscilují různé podoby převážně melodické muziky, zvláštně dynamické a energické. Většinou nepředvídatelné, když se třeba domnívám, že až math(ematická) rytmika kapele sluší, plynule se přesuneme do svižnější “rocking” podoby. Chorobop jsou trojlístek - dvě kytary, basa, automatický bubeník, klávesy a k tomu všichni tři členové zpívají. Je cítit, že se v kapele prolínají tři muzikanti, každý se svým stylem a citem pro společný výsledek. Necítím jednotlivá ega, ale kapelu jako celek. Kam je zařaditelná? Nevím, ale asi to nebude podstatné. Tvůrčí potenciál je nepřeslechnutelný a “nový zvuk” bez mantinelů nejspíš i Chorobop sami chtějí. Aby to nebyla nuda, proložím své psaní o tom, jak se mi debut líbí (ano, moc), třemi otázkami pro kapelu. 

Jak se má Chorobopop? Co je u Vás nového? Ctib: Chorobopop se má myslím výborně! Zkoušíme, hledáme nové zvuky, děláme na nových písních a pomalu plánujeme další nahrávku. Jenom ty koncerty nám chybí. 
Zay: Jak říká Ctib, pár nových fláků nazkoušených, něco oprášeného, co se na desku nevlezlo, před náma stream, řešíme, co a jak na dalším nahrávacím sešnu, který chceme dělat někdy zjara. Mě osobně těší, že se deska lidem líbí a koncept obyčejných písniček funguje. No a konečně hraju v kapele, kterou nikdo nepřirovnává k ÚJéDečkám. 

Tóny z desky propojují math(ematicky) přesnou muziku, rockovej undroš a já osobně slyším (nebo chci slyšet, díky Ctibe) i jedovatý jazyk rožnovského punkového undregroundu. Navíc klávesy, elektrickej bicmen a tři hlasy, tři různé nálady: Ctib – jedovatý útočník, Keč - přesný hlasatel, Zay - hitový potenciál. Deska je různorodá, přesto kompaktní. Množství nápadů do sebe perfektně zapadá. Často se texty s hudbou prolínají, jindy jsou proti sobě, vždycky do sebe ale zapadají. Pokud bych měl vyzdvihnout jednu pecku, hlasoval bych pro „Tetrapack“ – velice silná písnička. Melodicky a hlavně myšlenkou v textu! Strašně dobrý! Porovnat rozpad tetrapack obalu s rozpadem vztahů a udělat to s lehkostí, jakou se to povedlo Chorobopop, je „majstrštyk“. Jako velkou škodu beru, že písnička je již na třetím místě, po takové hitovce, jsou další písničky „ve stínu“. Hit!

Kdo jsou kočky, kdo krysy a kdo celebrity? Ctib : Celebrity jsou ti, kdo potřebují být za každou cenu vidět a mít okolo sebe všecku tu zvěř. 
Zay: No, to je přeci ten mediální bezva vopruz a publikum, co to hltá. Jedni, aby vydělali na druhých, druzí, co se podělali z těch prvních. 

Deska nabízí rozdílné nálady, klidnější i energičtější momenty. Častokrát dojde i na kontrastu pěkných melodií a textu – „šibenice obehnaná mobily, kolem celebrit po obou stranách krysy, kočky, viry, gorily“. Prolínání nálad je s námi ale během celé desky. S každým novým poslechem vylezají nová zákoutí a propojení. 

Má Vaše deska komerční potenciál? Ctib: No já hlavně doufám, že v souvislosti s naší deskou se dá mluvit spíš o tvůrčím než komerčním potenciálu. 
Zay: Já z téhle desky cítím hitový potenciál... a vlastně to je spíš otázka pro vydavatele, ne? Když jsme vydali desku Smysl malých činů s Telefonem, Papagáj tvrdil, že to byla jedna z jeho nejrychleji vyprodaných desek. Takže záleží na tom, jak to cítí dr. Malarius. 

Mám děti, jasně že mám, a občas vidím jejich strachy - neopodstatněné, třeba když usínají a tohle skvěle cítím z písničky „Rejnok“. Projdeme si během ní procesem uspávání a oboustrannými pocity, rodiče i děcka, které jsou vyzdvižené nad pomyslné mraky, až do psychedelických sfér :).
zůstaň se mnou ještě chvíli malou
šeptá dítě padající do snů
netopýři krouží nad mou hlavou
bojím se, že nevrátím se

Kontrasty a impulzy. Hudební i textové. Texty, ve kterých nejsou „pravdy vyřčené“, kontury jsou načrtnuté a je ponecháno hodně prostoru pro osobní přemýšlení a hledání. Obal je moc pěkný, decentní. Černá / bílá, texty a parádní fotka kapely. Hodnocení? Skvělá deska! Tvé uši dostanou oscilují a neotřelé melodie, Tvoje hlava podobně oscilující texty. „Kočky, krysy, celebrity“ vnímám jako nad stylovou a nad časovou. Je bezvadný, že i právě takové desky a kapely občas přináší punk-hardcore (pořadí se nedržte). Chorobopop mají sílu otevírat zámky v hlavách a s lehkostí sobě vlastní, bořit zažité mantinely. Je tahle deska punk? Hardcore? Alternativa? Nevím. (S)
Bubliny a kouř nad hlavama
se v čase rozpouští
Já toužím plout...
Pryč

chorobopop.bc.com


Desku poskytla Malárie Records, díky! malarie.eu 

Obrázky

   
Chorobopop
Chorobopop

 

Video


Chorobopop - Jen odemknout zámek

Recenze Desky Reakce (0) | Zobrazit všechny články ...

   
PŘIHLÁŠENÍ

 

Registrovat uživatele
Zapomenuté heslo

Vstup do administrace
GDPR

 
HLEDÁNÍ A MAIL LIST

search
mailing list


 
HEY I NEED YOUR HELP!
All booking...
 
AKCE
Čertovská Chilli Party a Unleashed Fury tour brazilských VALVERA
Čertovská Chilli Party a Unleashed Fury tour brazilských VALVERA 06.12.2023 - 06.12.2023 ( 19:30 - 22:00 )
Praha, Balada bar Více informací ...
Rotten Sound (FIN) + Warfuck (FR) + Gride (CZ)
Rotten Sound (FIN) + Warfuck (FR) + Gride (CZ) 07.12.2023 - 07.12.2023 ( 19:00 - 23:00 )
České Budějovice, MC Fabrika Více informací ...
SCOOP / HEVER / HYACINTH / G.U.T.S
SCOOP / HEVER / HYACINTH / G.U.T.S 08.12.2023 - 08.12.2023 ( 18:00 - 22:00 )
Brno, Sibiř Více informací ...
Brigada Flores Magon (fr), Fontanelle (de)
Brigada Flores Magon (fr), Fontanelle (de) 08.12.2023 - 08.12.2023 ( 19:00 - 22:00 )
Praha 007 Více informací ...
Vopičárna na Žižkově
Vopičárna na Žižkově 09.12.2023 ( 19:30 - 22:00 )
Praha, Hospůdka Nad Viktorkou Více informací ...
The Last Mile (CAN) + Lucifer Efekt
12.12.2023 ( 19:00 - 22:00 )
Orlová Futra Více informací ...
INGROWING / IMPULSEALER / IDIOCRACY
INGROWING / IMPULSEALER / IDIOCRACY 15.12.2023 - 15.12.2023 ( 18:00 - 22:00 )
České Budějovice, Rockle Klub Více informací ...
Zobrazit všechny akce
 
POSLEDNÍ GALERIE
DĚTI DEŠTĚ, Točník - Bárka, 1.12.23
02.12.2023 20:04, Siki


OTK, Točník - Bárka, 1.12.23
02.12.2023 20:03, Siki


WHORESNATION, Plzeň - Družba, 18.11.23
19.11.2023 13:44, Siki


CONVULSIONS, Plzeň - Družba, 18.11.23
19.11.2023 13:43, Siki


ČLOVĚK V PLÍSNI, Plzeň - Družba, 18.11.23
19.11.2023 13:42, Siki


ROŽAVA, Točník - Bárka, 11.11.23
12.11.2023 11:57, Siki


DEZINFEKCE, Točník - Bárka, 11.11.23
12.11.2023 11:56, Siki


 
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
Risposta - Náruč plná nářků (288)
Tomáš Palucha - Rauš (188)
The Unmarked (Berlin, Germany) (167)
Neuro Bats | rozhovor (160)
Adacta - Dno (142)
BFD - In Ruinis Urbium - V Troskách Měst (133)
ARANANAR – Domov, Co Nebyl (123)
NEJOBLÍBEĚJŠÍ ČLÁNKY
Lidské zdroje - Špatnej vtip (flexi 7
Dee CRACKS - 20 Years. A Frantic Effort
The Unmarked (Berlin, Germany)
Cult Of Fire - Píseň černých vran
ARANANAR – Domov, Co Nebyl
Neuro Bats | rozhovor
Adacta - Dno
 
POSLEDNÍ REAKCE
 
SOUTĚŽ
V tuto chvíli není vypsaná soutěž.
 

TOPlist
   Web-Stranky.cz afa svoboda zvirat kids and heroes 007 strahov malarie dayafter evidence nzdm thor steinar ism marast Periferia

© 2023 Czechcore.cz | Scripted by Sonic (www.pro-neziskovky.cz) | Design concept by Max

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.