Youtube
FABRIKA – s/t
28.11.2021 10:06 Marek Rybenský
Obrázek

LP (Papagájův Hlasatel Records)

Vlastně si neumím představit výstižnější název pro kapelu z tohoto města. Už od dětství mi Kladno oproti skutečnému významu zní těžce, jako když vyslovíte kovadlina, ten pocit jako sama ponurost industriální zóny doprovázená rudou září nedokončené komunistické revoluce.
Fabrika vznikla v druhé polovině blednoucích osmdesátek což se celkově podepisuje na jejich písních  a zvuku. Vedle poměrně velké touhy dát skladbám melodičnost vkrádá se do jejich tvorby melancholie, bezvýchodnost, tlak unifikované šedi dobového smýšlení a samozřejmě touha urvat se z toho všeho. Kapela se inspiruje jak v klasickém 77 tak v post punku, stejně jako u mnoha jiných domácích kapel je těžce znát vliv domácí bigbeatové scény, což u mnoha jiných ne vždy vítám s otevřenou náručí, tady ta chemie docela funguje.
V textech se pak objevují témata jako antimilitarismus, stereotyp, fízlové, úpadek společnosti nebo jen prosté nesplynout s davem. Kdykoliv se jehla dotkne drážek spustí se stroj času, byť hned první sloka první písně vám může navodit myšlenku nulové změny za posledních 30 let. Paralely se protínají a nechtěná nadčasovost si našla své místo.
Vinyl kompletuje demo nahrané v roce 1988, dvě skladby na kompilaci Plameny smrti, která vyšla v roce 1994 pod značkou Canal comp. a 4 skladby nahrané živě v letech 1989-90. Nepřijdete ani o skladby ze sampleru Rebelie – Punk’N’Oi! ačkoli to není stejný studiový záznam.
Booklet desky obsahuje několik dobových fotografií, předpokládám z nevyčerpatelného archívu Štěpána Stejskala a na dvě A4 skvěle sepsanou historii kapely od Romana z týmu Papagájova hlasatele. Palec nahoru. Díky.

PHRHQ

PHRBC

Recenze Desky Reakce (0) | Zobrazit všechny články ...

   Web-Stranky.cz afa svoboda zvirat kids and heroes diycore 007 strahov nightmare malarie dayafter evidence nzdm thor steinar ism marast CSAF Cult Burger Shitrecords Periferia gasmask sxhc

© 2022 Czechcore.cz | Scripted by Sonic (www.neziskovky.com) | Design concept by Max

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.