Youtube
Projev Organizace revolučních anarchistů – Solidarity (ORA-S) na demonstraci v Praze
02.05.2002 13:21
Prvnímu máji, který si připomínáme na památku zavražděných chicagských dělníků, se říká Svátek práce. Většinou je vykládán jako oslava práce a jako takový se dnešním vládnoucím hodí stejně jako těm bývalým. Opravdu: dnešní systém opěvuje námezdní práci neméně halasně, jako to dělal ten předlistopadový. Pro tehdejší byl největší hodnotou klid na práci a prvomájovými mávátky se oslavovali nejlepší pracovníci, dnešní systém volá po pracovní disciplíně, ukázněných zaměstnancích a zvyšování produktivity práce. O lásce k práci se přesně před rokem přesně na tomto místě rozpovídal premiér Zeman.
  
Fajn. Bezva. Oslava námezdní práce. Láska k námezdní práci. Může to někdo myslet vážně? Kapitalisti, politici, manažeři a psychologové z personálních oddělení jistě ano: ti mají své důvody, proč nás nutit pracovat přesčasy, být oddaní svému zaměstnavateli a cítit se ve vtíravém sevření „naší“ firmy jako v jehovistickém ráji. Ale co my ostatní? Vzpomeňme si, byli jsme v tom včera – a zítra to na nás čeká zase. Zápasíme se stresem a otupující otročinou u výrobních linek továren zahraničních investorů, se sladkokyselým úsměvem předstíráme dobrou náladu před zákazníky ve fast foodech. Postáváme s reklamními letáky na ulici, jsme levným hadrem na koštěti v hypermarketech, přetvařujeme se před šéfy v kancelářích. Stydíme se za to, že nemáme tvrdé lokty a že v nás zůstala lidskost, která se do kapitalismu nehodí. A nebo se na tuhle důstojnou budoucnost připravujeme na školách a učňácích.
  
Oslava námezdní práce? Oslava toho, co pro nás znamená jen odcizení, stresy, přetvářku, otročinu a ztrátu důstojnosti?
  
Když se vracíme z práce, máme akorát tak na to, abychom se najedli, chvíli se odreagovávali před televizí a pak načerpali síly do dalšího pracovního kolotoče. Mnohým ženám se do toho jaksi samozřejmě připočítává ještě i druhá, neplacená směna v domácnosti. A druhý den znova. Tvoříme bohatství společnosti, bohatství, které ale připadne kapitalistům a které si od nich po šichtě v hypermarketech zpátky kupujeme. Za peníze, pěkně z ručky do ručky. Tak, jak to chodí za kapitalismu všechno.
  
Jistě – potom jsou zde ti z nás, kteří to štěstí, že by kapitál potřeboval jejich pracovní sílu, prostě nemají. Přežívají na podpoře… aby nakonec vzali tu nejhorší námezdní práci a při první výplatě zjistili, že mezi mzdou a podporou je rozdíl jen té dřiny, kterou si ji vydělali.
  
V roce 1886 požadovali dělníci v Chicagu osmihodinovou pracovní dobu. Dnes, víc než po sto letech a neskutečném technologickém rozvoji, máme štěstí, děláme-li v práci 8 hodinovky. Mnoho jiných zde totiž zcela běžně dělá 10 či 12; a jste-li pracující ze Slovenska či Ukrajiny, tak i 14 až 16. Vypadá to jako nesmyslný svět: po sto letech, kdy se vyrábí za pomoci počítačů a automatů, jedni z nás ztrácejí čas ubíjející a zbytečnou prací, zatímco ti druzí jsou nezaměstnaností vytlačováni mimo společnost. Šílené a nesmyslné: za těch sto let se lidstvo naučilo létat na Měsíc – ale nedovede dát střechu nad hlavou a důstojný život každému!
  
Nesmyslné? Jen zdánlivě. Logiku to má – kapitalistickou logiku. Pochopíme ji, uvědomíme-li si, že kapitalismus se neřídí potřebami lidí, ale ziskem. Pochopit ji můžeme – a dokonce bychom měli. Nikdy ale přijmout!
  
Právě proto jsme libertinští komunisté – nechceme, aby se z nás všech stal jeden hrozivý šašek Ronald MacDonald, nechceme se identifikovat s životem podle reklam. Desatera loajálního zaměstnance nepřijmeme nikdy za své, stejně jako recepty politiků – ochránců kapitálu a řeči o tom, že máme stejné zájmy se zaměstnavateli. Odmítáme nedůstojnost námezdní práce pro zisk kapitálu i bídu nezaměstnanosti. Chceme zrušit současné prašivé společenské vtahy, které z nás dělají odcizené a soupeřící konkurenty, chceme zrušit výrobu pro zisk.
  
Libertinský komunismus pro nás není nějakým abstraktním ideálem. Bojujeme za něj, protože je to pro nás věcí poznané potřeby: bojujeme za něj kvůli našim zkušenostem z nedůstojného života za diktatury kapitálu.
  
Nejsme utopisté. Utopisté bychom byli, kdybychom věřili, že nám důstojný život přinesou odcizené vztahy kapitalistické společnosti. Proto chceme usilujeme o vytvoření hnutí, které bude stát na jiných hodnotách, o libertinský komunismus, v němž výrobky již nebudou předmětem obchodu a v němž, zdůrazněme to právě při dnešním Svátku práce, zmizí odcizená, námezdní práce. O beztřídní a bezstátní společnost, která se nebude řídit ziskem, ale potřebami každého

Více na old.czechcore.cz
Ostatní články Reakce (0) | Zobrazit všechny články ...

   
PŘIHLÁŠENÍ

 

Registrovat uživatele
Zapomenuté heslo

Vstup do administrace
GDPR

 
HLEDÁNÍ A MAIL LIST

search
mailing list


 
HEY I NEED YOUR HELP!
All booking...
 
AKCE
UŽ JSME DOMA, ČTVRT NA SMRT
UŽ JSME DOMA, ČTVRT NA SMRT 11.06.2026 - 11.06.2026 ( 19:00 - 22:00 )
Ostrava - Barrák Více informací ...
Pallasit fest XXIV.
Pallasit fest XXIV. 12.06.2026 - 13.06.2026 ( 12:00 - 23:50 )
Zruč n.Sázavou, Pallasit Více informací ...
Koncert
Koncert 12.06.2026 - 14.06.2026 ( 18:00 - 22:00 )
Senohraby, Plovárna u Baštírny Více informací ...
Nekřest LP/CD
12.06.2026 - 12.06.2026 ( 19:00 - 22:00 )
Brno, Sibiř Více informací ...
Koncert
Koncert 15.06.2026 - 15.06.2026 ( 20:00 - 22:00 )
Praha, Futurum Více informací ...
Koncert
Koncert 16.06.2026 - 16.06.2026 ( 20:00 - 22:00 )
Olomouc, Pivnice Doga Více informací ...
TOUCHÉ AMORÉ: Stage Four 10 Year Anniversary Tour
TOUCHÉ AMORÉ: Stage Four 10 Year Anniversary Tour 17.06.2026 - 17.06.2026 ( 19:00 - 22:15 )
Praha, Lucerna Music Bar Více informací ...
Zobrazit všechny akce
 
POSLEDNÍ GALERIE
BLANK OUT, Broumy - Hřiště, 6.6.26
09.06.2026 21:04, Siki


DELIWERY, Broumy - Hřiště, 6.6.26
09.06.2026 21:02, Siki


ŠVINDL, Broumy - Hřiště, 6.6.26
09.06.2026 21:00, Siki


SARAYEVO, Broumy - Hřiště, 6.6.26
09.06.2026 20:59, Siki


CTIB, Újezd - Hella, 5.6.26
09.06.2026 20:57, Siki


LICKSPIT, Újezd - Hella, 5.6.26
09.06.2026 20:56, Siki


G.U.T.S., Újezd - Hella, 5.6.26
09.06.2026 20:55, Siki


 
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
STRAGE DI STATO / 24/24 - split (165)
Svobodný Slovo / Stres - 333 stříbrných kokotů / Pohled ven!! (133)
Selene – Venus (132)
LILIXELBE – s/t (128)
Rozpor - Ilegálna Spravodlivosť (127)
Teenage Bottlerocket - Ready To Roll (121)
Ad Calendas Graecas - Neptej se proč (113)
NEJOBLÍBEĚJŠÍ ČLÁNKY
Ad Calendas Graecas - Neptej se proč
vapaa maa - Äiti Systeemi
Fear Of The Known - The Last Song
Noi!se - Fate Of The Union
APOPTOSIS - Saeculum Hyaenarum
LILIXELBE – s/t
Svobodný Slovo / Stres - 333 stříbrných kokotů / Pohled ven!!
 
POSLEDNÍ REAKCE
Bomba
(26.05.2026 10:27 stelca77 )

název. Těšim se!!!


jméno
(11.04.2026 19:13 ondra)

Tak je to Stress nebo Stres?


Fuck Nazis!
(17.03.2026 01:04 Luksa)

Posranej FIlip Vávra, tahni nacistickej sráči!!


Píčovina
(23.02.2026 13:31 Robert )

Přibyla kapela Arisco
(19.02.2026 12:18 Vašek)


Rozpor :-(
(13.02.2026 23:24 Luksa)

Fucking fuck ROZPOR!


Full stream 7" EP
(20.01.2026 13:12 Rajtche)

https://drinkinbeerinbandanarecords.bandcamp.com/album/dbibr115-24-24-strage-di-stato-split


???
(07.01.2026 11:12 Radim)

Tvl to bylo před 13 lety :D 


DDŽ VH VM
(13.11.2025 10:40 stelca77)

Na zániku federace se pánové dohodli v Brně. Což osobně považuju za paradoxní :))


10 LET STARÝ LETÁK TOUR !!!
(07.10.2025 23:00 Peťa)

Kloučo, dobrý, ale leták je starý :--)), turné z roku 2015, raději tento post smaž, ať se nanachytá více lidí.


 
SOUTĚŽ
V tuto chvíli není vypsaná soutěž.
 

TOPlist
   



Pro Neziskovky afa svoboda zvirat kids and heroes 007 strahov malarie dayafter evidence nzdm thor steinar ism marast Periferia

© 2026 Czechcore.cz | Scripted by Sonic (www.pro-neziskovky.cz) | Design concept by Max

Souhlas s cookies

Používáme cookies:

Více o GDPR