Youtube
Sabot / Deverova Chyba – split singl
28.04.2005 11:12
Free Dimension, 2005
  
Dvě letité jistoty alternativně hozené hard core i punkové větve táborské scény se rozhodl vydat na svém vůbec prvním nosiči formátu vinylového singlu tamní sympatický label Free Dimension Records. Basově bubenické orgie předvádějí Sabot a Deverova Chyba.
  
Táborští zaslouží rozhodně pochvalu už jen za to, že se pro tento tolik milý a při tom i mírně opomíjený (čest četným výjimkám u punkových labelů) formát desky rozhodli. Další pochvalu zaslouží i hezké grafické zpracování obalu, který nabízí arty a zároveň i jednoduše působící černobílá fota ze zkušebny kapel.
  
Nejdůležitější je ale muzika, že ano. Jako první se na talíři mého gramofonu točila strana Sabot. Ty je myslím nepotřeba příliš představovat. V Táboře již dlouhá léta žijící dvojice Američanů, bubenice Hilary Bidner a basák Chris Rankin, kteří jsou známí nejen z účinkování ve svém free jazz core improvizing bandu. Respekt a uznání si zasloužili i svými dalšími aktivitami na parketu alternativní kultury ve sdružení CESTA, stejně jako třeba až dobrodružnými výjezdy a tour po světě právě se Sabotem.
  
Zklamán by byl ten, kdo by na tomto splitku čekal právě jejich klasický jazz core nátěr. Sabot, kteří letos vydali i svou velkou desku, nahráli speciálně pro tento singlík punkově jednoduchou a údernou skladbu O.M.T. Ta začíná jednoduše znějícím až pochodovým bass riffem, který mi mírně evokuje rozjařenost a teatrálnost revue, či cirkusových pochodů. Pak se vše zrychlí a přidají se punkově tlučící bicí. Raritkou je zde pro Sabot netradiční použití zpěvu. Sbor jejich táborských bigbítových přátel zde tvoří melodicky nazpívaný refrén názvu skladby. Celkově by se zde dalo aplikovat letité heslo a pravda, že v jednoduchosti je síla a když už jsme dneska u těch pochval, je třeba zmínit také opravdu dobrý zvuk nahrávky.
  
Ten má i druhá strana, kterou zabrali Táborité a jedni z kmenových koňů Free Dimension, Deverova Chyba. Také o této kapele se myslím není potřeba příliš rozepisovat. Trojčlenka v obsazení basa-bicí-basa, zpěv to táhne již pěkně dlouho. Za sebou má nejedno evropské turné, její melodicko sekané core experimenty ohodnotila před lety také porota respektovaného pražského festivalu Alternativa.
  
Song Tvý tělo koleje při tom pochází ještě z dob předchozího působiště členů kapely, Hodouškovy viny. Deverovka hrající ve složení zpívající basák Tomske, bicmen Milhaus a basák Bedrič, song znovu oprášila a nahrála a pro mne osobně jsou tady i mírnými vítězi pomyslného přátelského se(u)tkání obou zpřízněných kapel.
Deverovka tady sice nijak zvláš? nevybočuje ze své linie, což ale na druhé straně znamená sto pro jistotu, že skladba jako tradičně šlape, má to švih i melodii, vše doprovázeno typickým polo zpívaným vokálem. V závěru se pak song ještě více rozjede do nářezu.
  
Co říci závěrem? Možná, nebojte se singlů přátelé :-). A když už se chváli zvuk, tak se sluší dodat, že obě nahrávky pořídil v Táboře Patrik Kučera ze spřízněné kapely C a mix a master provedl v Praze Ondřej Ježek ze skamáraděné kapely OTK.

Více na old.czechcore.cz
Recenze Desky Reakce (0) | Zobrazit všechny články ...

   Web-Stranky.cz afa svoboda zvirat kids and heroes diycore 007 strahov nightmare malarie dayafter evidence nzdm thor steinar ism marast CSAF Cult Burger Shitrecords Periferia gasmask sxhc

© 2022 Czechcore.cz | Scripted by Sonic (www.neziskovky.com) | Design concept by Max

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.