Youtube
TELEFON - Smysl Malých Činů
30.01.2011 15:04 Banan
Obrázek
Tak starý páky za to po letech zase vzaly. A zase všem ukázaly, že punk rock nemusí být jen bezpohlavní podbízivá blbost snažící se procpat do lifestylových "punkových" magazínů. V záplavě podobných hoven by člověk skoro zapoměl, že punk by měl umět i kousat a nutit vás přemýšlet (což opravdu nutně neznamená vychovávat) a v neposlední řadě by vám měl jít trochu po krku svou samotnou podstatou. A to se mimochodem zase vůbec nevylučuje z chytlavostí, spíš bych řekl, že právě naopak. Když se pak tohle vše podaří spojit dohromady a dodat tomu navíc vlastní ksicht, vše se znásobí a vytvoří efekt, který miluju už 16 let a který mi změnil život. A přesně to se teď povedlo Telefonu.

Když jsem se dozvěděl, že to Co-Ca zabalila, byl jsem smutnej. Hned na to ale přišla informace, že 3/4 kapely znovuobnovují Telefon a já si okamžitě vzpoměl na jejich desku "Háková Panenka". Vyšla někdy okolo roku 1997, kdy šlo téměř vše okolo hc/punku do prdele, protože nastoupila vlna taneční muziky a spousta lidí přehodila výhybku na další trend. A do toho vydala parta sarkastických, životem bičovaných fakanů totálně jedovatou desku, kde to schytali úplně všichni, včetně nich samotných. Tehdy jsem si říkal, co to kurva je, ale postupem času jsem zjistil, že "Háková Panenka" je spolu s "Vždyť Strojům tolik Chutná" od Co-Ca nejsilnější punkovou nahrávkou druhé poloviny 90. let. A co víc, obě tyhle desky naprosto s přehledem přežily zkoušku časem, pořád z nich totiž běhá mráz po zádech. Druhou částí příběhu, je potom fakt, že postoj na nich prezentovaný opravdu nebyl jen blbá póza. Důkazem budiž životní osudy všech zainteresovaných a v neposlední řadě "Smysl Malých Činů".

Všechno to začíná už tím názvem - "Smysl Malých Činů". Přesně tohle jsem vždy podvědomně vnímal jako úplnou podstatu celé hc/punk scény. Že vytváříme něco, co stojí na malých činech, které ale ve výsledku vytváří velkou věc. Že jsme svou podstatou outsideři a ztracenci, kteří mají jasně dané limity a tak se snaží vystačit si s tím, co je a vytváří si věci zcela po svém. A hlavně musí spolupracovat. Každý umí nebo má něco, každý má své malé činy, které je potřeba dát dohromady. A Ctib to dokázal tady všechno tak skvěle vystihnout. Skoro závidím, jak jsou ty texty dobrý. Okamžitě víte, že jsou inspirovány konkrétními životními sitacemi, že vše bylo napřed odžito, než to někdo převedl do téhle autentické punkové poezie, která navíc neztratila schopnost střelby do vlastních řad. Občas to bodne pěkně hluboko pod žebra, občas se pousmějete, občas se v mysli zastavíte a přemýšlíte, jak je možné tohle vymyslet. A v podstatě celou dobu hltáte každé slovo - zcela nepochybný důkaz toho, že posloucháte vyjímečnou desku. Na čemž má samozřejmě zcela zásadní podíl i samotná muzika. Energický punk opět vycházející hodně z Dead Kennedys a F.P.B., ale bylo by velmi nefér to postavit tak, že Telefon znějí jako tyhle kapely. Jak už jsem totiž psal na začátku, je jejich muzika velmi unikátní a razí svou vlastní cestu. Hrozně se mi líbí, jak to všechno pulzuje a tepe, jak jsou některé pasáže postavené na chytlavých kytarových nápadech, kterým ještě sekunduje výrazně nafrázovaný vokál a někdy okolo vás Telefon jen tak utahují smyčku zvláštních a trochu nervózních postupů. Tady slyším hodně Black Flag nebo Die Kreuzen, v těch hitových vypalovačkách kromě zmíněných Dead Kennedys zase první desky Poison Idea. Další velkou inspirací je pak zcela určitě starý polský punk a kapely jako Dezerter, Moskwa nebo Post Regiment, ke kterým měla rožnovská scéna vždy velmi blízsko už od svého úplného začátku, protože na nich v podsatatě vyrostla. Všechny skladby mají svou specifickou energii, každá je trochu jiná, přesto fungujou až nepochopitelně dohromady jako celek. A to se dá vlastně říct o celé desce, protože ať vezmete muziku, texty, grafiku, fotky (obal, kde jsou členové kapely vyfoceni na hajzlíku na Vrahu vládne!), zvuk i atmosféru - všechno to dává smysl. Smysl Malých Činů. Udělejte taky jeden a podpořte kapelu, která si to opravdu zaslouží.


Samosebou, že spravedlivej život není
a nikdy nebyl

Červ na háčku
Konec srandy
Ještě malou chvíli, než se dotkne hladiny

http://www.telepunk.wz.cz/zacit.htm


Recenze Desky Reakce (0) | Zobrazit všechny články ...

   Web-Stranky.cz afa svoboda zvirat kids and heroes diycore 007 strahov nightmare malarie dayafter evidence nzdm thor steinar ism marast CSAF Cult Burger Shitrecords Periferia gasmask sxhc

© 2021 Czechcore.cz | Scripted by Sonic (www.neziskovky.com) | Design concept by Max

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.