„Podporuji tuto vládu, protože náš prezident má pevné hodnoty. Myslím, že vede zemi správným směrem,“ říká na adresu křes?anského puritána a konzervativce George Bushe Michale Graves, frontman punkové skupiny Gotham Road. Je to překvapující, píše agentura BBC, ale ve Spojených státech se vynořuje nová subkultura:
„Kdyby to tak mělo být, a? punk vážně radši zdechne,“ komentuje její zprávu na fóru na jedné z amerických alternativních stránek jeden ze čtenářů, zatímco další prostě lakonicky vyzývá k bití republikánských punkerů… aby se nakonec zjistilo, že to je (pokolikáté už?) jen jedna z dalších bublin, které nafoukla média.
„Zdá se, že radikální levicová propaganda zní v popové kultuře hlasitě a my vedeme válku na různých úrovních,“ říká Graves, jehož kapela právě nastoupila na šňůru po Spojených státech. Na pódiu vypadá rozzlobeně, vyholený a v martenách rozhodně nepřipomíná mladého voliče Republikánů, jinak je však stoupencem konzervatismu a prezidenta Bushe. Patří mezi kapely, které se označují za anti-antiestablishmentové a představují jen malinké procento punkové scény. Nepatří mezi ty, kdo nenávidí „mašinu“ státu a kapitalismu – oni ji podporují.
Dvaadvacetiletého fanouška newyorské skupiny Bouncing Souls Nicka Rizzuta zdobí tetování s logem jeho oblíbenců, jinak se však i on označuje za kapitalistického punkera. „Nevidím nic punkového na vysokých daních a větších dávkách pro lidi,“ tvrdí Rizzuto. „Podle mě je konzervativní náhled punkovější než liberální, protože klade větší důraz na osobní zodpovědnost,“ říká.
Johnny the debil
Slavnějším příkladem punkerů, co kopou za republikánský tým, je potom Johnny Ramone – který Republikány podporuje celá léta.
„Bůh a? chrání prezidenta Bushe, Bůh a? chrání Ameriku,“ zvolal do mikrofonu například v roce 2002, když byla jeho kapela The Ramones uváděna do rock´n´rollové síně slávy.
Pro anti-antiestablishmentové punkrockery není spojení punku s republikánstvím protimluvem: pravice se jim zdá být „punkovější“ než levice, protože konzervativci jsou agresivnější, bojovnější, čitělnější a daleko silněji a rázněji prosazují své argumenty a postoje.
Johnny byl vždycky pošuk… s ním jestě pár dalších – a to je všechno
Agenturní zpráva BBC jistě může mít oprávněné ambice vyděsit všechny, kteří si punk spojují s tím, co stálo u jeho zrodu a co od té doby prohlubuje mnoho lidí z punkové scény po celém světě: s revoltou, odporem proti establishmentu, pokrytecké morálce a sympatiemi pro levičácké postoje.
Chcete-li si však při čtení o mládencích, kteří vyměnili odpor za kolaboraci s establishmentem ?ukat na hlavu či hrozit pěstí, můžete to udělat… vězte však, že přílišné znepokojení není na místě. „Je to mediální nafouknutá blublina,“ uvádí celou věc pro čtenáře, kteří žijí mimo USA, na pravou míru jeden punker ze států: „Média dělají z komára velblouda a nafukují pořád dokola případ Johnnyho z Ramones… což byl vždycky pošuk. Pak tady je tedy ještě nějaký Graves, který se zmohl jen na zpívání cover verzí… a pak více než dvě stě punkových kapel, které se na Punkvoter hlásí ke kampani proti Bushovi.“
Punk = revolta
Pamatuj, ti, kteří dali punku hodně, se ozývaly proti normám této společnosti; punkové bandy jako Sex Pistols, MC5, The Clash, Subhumans, Minor Threat, Crass a Propagandhi byly všechny hlasem dělnické třídy a minorit v době svárů.
Punkoví muzikanti se nikdy nebáli hovořit o tématech, jako je zneužívání drog, sebevraždy, formy doskriminace jako sexismus a rasismus, píše se na stránce punkvoter.com, která spojila kapely od Foo Fighters až po Bad Religion, Pennywise, Anti-Flag, Operation Ivy/Common Rider či Sick Of It All.
Ačkoli hudebníci a hudebnice přiznávají, že se neshodnou v té které partikulární otázce, spojili se, aby se ozvali proti Bushovi popostrčili své fanoušky k zájmu o politiku, k účasti v lokálních aktivitách… které mohou změnit politiku celoamerickou.
Punk rock je o postoji tváří v tvář, aby se povstalo proti problémům této společnosti. Je čas dát punkového ducha současným politickým bojům, píše se v prohlášení stránky, kterou využily ke svým komentářům mnozí hudebníci z jednotlivých kapel.
Ač je na místě být ostražitý a nenechat punk sklouznout k patolízalství systému, propadnout zveličování několika pomatenců bychom neměli, píše diskutující na internetovém fóru.
Ostatně, i pan Graves přiznává, že si nepřipadá příliš jistý svou věcí… dostává prý neskutečně moc nenávistných mailů.
ZDROJ >>>PART.cz
Více na old.czechcore.cz
|